Hamas ateşkes şartlarını bildirdi

Hamas ateşkes şartlarını bildirdi.10767
  • Giriş : 05.01.2009 / 20:36:00

Hamas liderlerinden Musa Ebu Marzuk, Hamas'ın ateşkes için uluslararası inisiyatiflere açık olduğunu belirtirken İsrail'den bir konuda garanti istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamas liderlerinden Musa Ebu Marzuk, Hamas'ın ateşkes için uluslararası inisiyatiflere açık olduğunu, ancak bu yöndeki önerilerin İsrail'in çekileceği ve kuşatmayı kaldıracağı konularında garanti sağlaması gerektiğini söyledi.

Suriye'deki Hamas yetkililerinden Ebu Marzuk, Reuters ajansına verdiği demeçte, "Gazze'deki saldırganlığın sona erdirilmesini, sınır geçişlerinin açılmasını ve İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesini temel almayan girişimlerin başarı şansı olmayacağını" ifade etti.

Ebu Marzuk, İsrail'le geçen ay süresi dolan ateşkesi uzatmama sebeplerinden biri olan abluka konusunda, bu durum değişmedikçe İsrail için savaşın sürebileceği uyarısında bulundu.

Musa Ebu Marzuk, ayrıca ateşkes girişimleriyle ilgili olarak Kahire'ye bir heyet göndermeye karar verdiklerini söyledi. Mısır'ın Hamas'ın Gazze'deki varlığıyla ilgili memnuniyetsiz olduğunu, masada da tam bir öneri olmadığını belirten Marzuk, acil bir ateşkes için uğraştıklarını kaydetti.

Hamas lideri Ebu Marzuk, İsrail'in son 10 günde 530'dan fazla Filistinliyi öldürdüğü saldırılar nedeniyle Hamas'ın Suriye ve İran dışındaki uluslararası alanda sempati kazandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*