Hamas ateşkesi bitireceğini açıkladı

Hamas ateşkesi bitireceğini açıkladı.10396
  • Giriş : 14.12.2008 / 18:29:00

Ortadağu yine karışıyor. Hamas, İsrail'le Gazze Şeridi için yapılan ve 19 Aralıkta sona erecek olan ateşkesi yenilemeyeceğini açıkladı. İsrailli'den gelen ilk tepkide açık tehdit vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


HAMAS, İSRAİL'LE ATEŞKESİ YENİLEMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Hamas tarafından, Suriye'nin başkenti Şam'da yayımlanan açıklamada, "süresi sona erdikten sonra ateşkes yenilenmeyecek" denildi.

Açıklama, örgütün sürgündeki lideri Halid Meşal'e dayanılarak yayımlandı.

Ateşkes 19 Aralıkta bitiyor.

İSRAİL'DEN İLK TEPKİ: DİĞER TARAFTAN ATEŞ AÇILIRSA BU TEK TARAFLI OLMAYACAK

İsrailli yetkililer, Hamas'ın Şam'daki liderlerinin "ateşkesin 19 Aralıktan sonra uzatılmayacağı" yolundaki açıklamasına ilk tepki olarak, "Eğer diğer taraftan ateş açılırsa bu tek taraflı olmayacak" uyarısıyla karşılık verdi.

İsrail henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamasına rağmen, Yedioth Ahranot gazetesinin internet sitesi, Kudüs'teki yetkililerin, "Komple ateşkes koşulları çerçevesinde, İsrail'in ateşkesi yenileme taraftarı" olduğunu hatırlatırken, "ancak durum böyle değilse Amos Gilad'ın Kahire ziyareti durumun aydınlanmasını sağlayacak" dediklerini bildirdi.

İsrail'le Hamas arasındaki 6 aylık ateşkesin süresi resmen 19 Aralıkta sona eriyor.

İsrail Savunma Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Bölümü Başkanı Amos Gilad, ateşkeste arabuluculuk yapan Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman ve diğer yetkililerle görüşmek için Kahire'ye gitmişti.

Savunma Bakanı Ehud Barak, Gilad'ın Kahire'ye görüşmeler için gitmesini eleştiren İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon'a cevaben, Amos Gilad'ın sadece ateşkes görüşmeleri için gitmediğini, daha geniş bir yelpazede, Sina'dan Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığı dahil birçok konuyu ele alacağını belirterek, bunun Mısır'la geniş kapsamlı görüşmeler doğrultusunda rutin bir toplantı olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*