Hamas barışı şarta bağladı

Hamas barışı şarta bağladı.22279
  • Giriş : 21.04.2008 / 20:31:00

Filistinli Hamas örgütünün Suriye'de yaşayan siyasi lideri Halid Meşal, 1967 Ortadoğu savaşından önceki sınırlarda Filistin devletinin kurulmasını kabul edeceklerini, ancak örgütün İsrail'i tanımayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meşal, İsrail ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki barış görüşmelerini desteklemesi için Hamas'ı ikna etmeye çalışan ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter'ın çabalarıyla ilgili olarak, Hamas'ın "kendi doğrularına aykırı bile olsa Filistin ulusal iradesine saygı göstereceğini, ancak İsrail'i tanımayacağını" belirtti.

AP ajansı, Meşal'in, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinden önceki sınırlarda Filistin devletinin kurulmasına ilişkin sözlerini, İsrail'i zımnen kabul etmesi olarak yorumladı.

Hamas lideri, gazetecilere açıklamasında, örgütün, Carter'a, daha önceki benzer kararları İsrail'in saldırılarını durdurmadığı için tek taraflı ateşkes ilan edemeyeceğini ilettiğini de kaydetti.

Barış çabalarına destek amacıyla Ortadoğu ülkelerini gezen Carter, Hamas'ın İsrail'in komşularıyla barış içinde yaşama hakkını tanıma eğiliminde olduğunu söylemişti.

Meşal'le hafta sonunda iki kez bir araya gelen Carter, Ortadoğu'da barışın sağlanması için yürütülecek olası görüşmelere Hamas da dahil olmak üzere tüm grupların dahil edilmesi fikrini savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious