Hamas Davos olaylarına destek verdi

Hamas Davos olaylarına destek verdi.10403
  • Giriş : 12.02.2009 / 22:00:00
  • Güncelleme : 12.02.2009 / 22:13:40

Hamas yetkilisi Muhammed Nezzal, Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışına destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas yetkilisi Muhammed Nezzal, Gazze'ye yönelik saldırılardaki tutumlarından dolayı tüm Arap liderlerini eleştirirken, Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışına destek verdi.

Bağcılar Holiday Inn Otel'de düzenlenen "Filistin'e Destek için Uluslararası Girişim" prgoramında, Gazze saldırısını değerlendirildi. Konferansta Arap ülkelerinin Gazze'ye karşı tutumu, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki çıkışı ve Türkiye'nin desteğinden bahsedildi. Konferansta, Arap ülkelerini temsil eden yaklaşık 300 düşünür, Gazze saldırısını değerlendirdi.

Hamas'ı temsilen katılan Muhammed Nezzal, Türk hükümetinin ve milletinin tutumunu överken, Arap ülkelerinin tutumunu eleştirdi. Nezzal, "Bir takım Arap sistemleri bizi destekledi ama büyük bir çoğunluk izlemekle yetindi." diye konuştu.

Türkiye'de milyonların sokağa çıktığını hatırlatan Nezzal, "Başbakan Erdoğan Davos'ta net bir tavır ortaya koydu ve oradan ayrıldı." diye konuştu. Gazze'ye karşı uygulanan ambargoya değinen Nezzal, "Ambargonun amacı Filistin yönetimi ve halkını birbirine düşürmek." dedi.

Dr. Abdullah en Nefisi ise, savaşın nedenlerine ele aralarak değerlendirmede bulundu. Tüm dünyanın Gazze saldırısına seyirci kaldığını söyleyen Nefisi, "Başta ABD ve NATO olmak üzere İsrail'e destek veriyorlar, bunların karşısında nasıl bir direniş sergilenebilir?" diye sordu. Nefisi, Arap ülkelerinin İsrail Devleti arasında ortak çalışmalar olduğuna dikkat çekti.

"Filistin'e Destek" adlı konferans, 14 Şubata kadar devam edecek. Konferansa; Yusuf el Karadavi, Raşid el Gannuşi, Abdullah en Nefisi, Selman el Avde, Ramadan Şalh, Nasır el Umeri, Muhammed Nezzal, Usame Hamdan başta olmak üzere 300'e yakın Müslüman düşünür ve alim katılıyor.

Konferansa Hamas lideri Halid Meşal'in de katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*