Hamas ekmeği "karneye" bağladı

Hamas ekmeği
  • Giriş : 03.01.2009 / 15:41:00

Gazze Şeridi'ndeki "Dökme Kurşun" operasyonu devam ederken, Gazze Şeridi, tam bir "çöküşü" yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail ordusunun, bir haftayı geride bırakan, 450'ye yakın kişinin ölümüne, 2200'ü aşkın kişinin yaralanmasına neden olan Gazze Şeridi'ndeki "Dökme Kurşun" operasyonu devam ederken, Gazze Şeridi, tam bir "çöküşü" yaşıyor.
Gazze Şeridi'nde "hayat durdu". Bölgede bir hafta içinde ortaya çıkan durum, zaten kuşatma altında yokluklarla savaşan Gazzeliyi artık her an ölüm korkusu içinde evlerine kapanma noktasına getirdi. Gazzeli, "gerekmedikçe" sokağa çıkmıyor. Gazzeliler ancak bazı temel ihtiyaçları için, ekmek, su veya gaz almak için, o da ancak gündüzleri sokağa çıkıyor.

Gazzeliler vurulabilir korkusuyla otomobillerine binmiyor, hareket halindeki araçlardan uzak duruyor.

Halk büyük camilere gitmeye çekiniyor, mahalle aralarındaki küçük camiler ibadet için kullanılıyor.

Memurlar, şirketlerde çalışanlar işlerine gitmiyor, bankalar, gaz ve benzin istasyonları kapalı.

Bakkallar ancak belirli saatlerde açılıyor. Fırınlar açıldığında halk, ekmek ve un alabilmek için önlerine doluşuyor.

Gazze Şeridi'nde sürekli çalışan tek yer hastaneler.

Gazzeliler, gönderilen insani yardımların kendilerine ulaşmadığından yakınıyor, hatta yardımların el altından satıldığını söylüyor.

Hamas yönetimi, küçük pideler halinde satılan ekmeklerden aile başına en fazla 25 adet satın alınmasına izin veriyor. Fırınlarda, uygulamayı denetlemek için birer görevli bulunuyor. Önceden 7 şekele satılan 25 ekmeğin fiyatı 10 şekele yükseldi.

Yüzlerce ton insanı yardımın girdiği Gazze'de un da bulunamıyor. 50 kilogramlık bir çuval unu ancak karaborsada bulmak mümkün. Onun da fiyatı 150 şekele ulaştı. Daha önce 110 şekele satılan 50 kiloluk şeker çuvalının fiyatı ise 170 şekele çıktı.

Gazze'de sebzeden meyveye, etten muma kadar tüm ihtiyaç maddelerinin fiyatı önemli oranda arttı. Bir kilogram etin fiyatının 40 şekelden 85 şekele (yaklaşık 25 dolar) çıktığı öğrenildi. Mum ise 1,5 şekelden 5 şekele yükseldi.

Gazze'de birçok trafonun işlemez hale gelmesi, enerji nakil hatlarının da bombardımanlardan zarar görmesi ve tamir edilememesi nedeniyle son 3 gündür elektrik tamamen kesik, son 3 gündür su da yok...

Hava taarruzlarının gündüz de devam etmesine rağmen, elektriğin olmadığı, her yerin karanlığa büründüğü Gazze Şeridi'nde uçakların ve helikopterlerin sesleri geceleri daha fazla korku salıyor.

İsrail'e çok yakın olan kuzey bölgelerinde yaşayan halkın büyük bölümü evlerini boşaltmış durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*