Hamas-El Fetih gerilimi tırmanıyor

Hamas-El Fetih gerilimi tırmanıyor.24537
  • Giriş : 06.06.2009 / 17:46:00

Filistinli yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün gece Hamaslı polisler, bazı El Fetih üyelerinin evlerine baskın yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batı Şeria'da Filistin Yönetimi'ne bağlı güvenlik güçlerinin Hamas militanlarına yönelik tutuklama operasyonları ve Kalkilya'da bir haftada iki kez üst üste çıkan çatışmalardan sonra, Hamas da Gazze Şeridi'nde El Fetih üyelerine karşı tutuklama operasyonu başlattı.

Operasyon sırasında evi basılan, Gazze'deki El Fetih liderlerinden, ancak halen Ramallah'ta bulunan Sami Nasman'ın amcası öldü.

Gazze'deki Hamas yetkilileri, operasyonlar konusunda bilgi vermedi.

Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirdiğinden bu yana ilk kez dün gece, Gazze merkezindeki yollarda Hamaslı polislerin barikatlar kurduğu belirtildi.

Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih arasındaki tansiyon yükselirken, El Fetih'in sözcüsü Fehmi El Zarir tutuklamaları doğruladı.

El Zarir, kaç kişinin tutuklandığını bilmediklerini kaydederek, tutuklananların farklı bölgelere götürüldüklerini ifade etti.

Fehmi El Zarir, Hamas'ın bölgede El Fetih'i iyice zayıflatmaya çalıştığını ve kanunsuz işler yaptığını söyledi. Sözcü, Hamas'ın Sami Nasman'ın amcası Abdullah Halil Ahmed İssa Nasman'ın ölümünden sorumlu olduğunu savundu.

Sami Nasman, Hamas'ın 2007 ortalarındaki darbesinden sonra Batı Şeria'ya gitmişti.

Hamaslı polislerin sabaha karşı da El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın saha komutanlarından ve daha önce Abbas'a bağlı olarak çalışan bir subayı da tutukladığı bildirildi.

Batı Şeria'nın Kalkilya kentinde geçen hafta çıkan çatışmalarda 9 kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*