"/> " /> " /> " />

Hamas Filistinlilere özgürlük istiyor

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, "Hamas, Filistinlilere özgürlük istiyor, İsrail'i yok etmek değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihin, insanların ve milletlerin gerçekleri kabul ettiğini gösterdiğini ifade eden Solana, "Bu umudu yitirmek istemiyorum" diye konuştu.
Hamas'ın ideolojisindeki köktenci dini motiflerle ilgili kaygıların aktarılması üzerine Solana, şunları söyledi:
"Gerçek dini emirlerin, birinin diğer bir ülkeyi ortadan kaldırmasına cevaz verdiğini düşünemiyorum. Bu, dinin kötüye kullanılmasıdır.
Hamas'ın temelinde, İsrail'i yok etmenin olduğunu düşünmüyorum. Hamas'ın temelinde Filistinlilere özgürlük sağlamak var. Halkına özgürlük sağlamak, İsrail'i yok etmek değil."
Kendisini İsrail'in iyi bir dostu olarak tanımlayan Solana, kendisine iletilen demografik, güvenlik ve diğer nedenlere karşın, İsrail'in bazı liderlerinin bazı konumlarının, İsrail'in güvenliğini sağlamada en iyi yöntem olduğuna yönelik kaygıları bulunduğunu söyledi. Solana, "Güvenlik duvarlarının inşasının iyi bir fikir olduğunu asla düşünmedim" diye konuştu.
Solana, güvenlik duvarlarının, yüzlerce kişinin hayatını kurtardığının hatırlatılması üzerine, "Bunun için başka yollar da olduğunu düşünüyorum. Her halükarda, bu duvarlar, 1967 sınırları üzerinde inşa edilebilirdi" dedi.
İsrail kabinesinin müstakbel üyesi, aşırı sağcı liderlerden Avigdor Lieberman'la ilgili endişelerini yineleyen Solana, İsrail Evimiz Partisi liderinin duruşunun, İsrail'in diğer klasik liderlerinin tavrına çok uzak olduğunu söyledi.
İran konusu üzerinde de duran Solana, Tahran'ın nükleer programının henüz "kırmızı çizgi"ye varmadığının altını çizdi.
Solana, uluslararası toplumun diplomatik yollarla yükümlülüklerini yerine getirdiğini, diplomatik çabaların başarısızlığa uğraması durumunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını engelleyeceğini ifade etti. Solana, bu konuda herhangi bir diplomatik ya da BM çözümünün, şiddete yönelik bir çözümden daha iyi olacağını vurguladı.
Solana, İsrail'i, Suriye'nin son barış önerilerini de değerlendirmeye çağırdı, ancak İsrail başbakanının bunu yapacağını sanmadığını ifade etti. "Ancak bunu biri yapmalı" diye konuşan Solana, ABD'nin eski dişleri bakanlarından James Baker'ın şu sözlerini hatırlattı: "Düşmanınızla konuşmak, ödün vermek değildir."Solana, İsrail'deki temaslarından sonra dün gece de Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah'ta bir araya geldi.
Solana, Abbas ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Filistin halkının çok acı çektiğini belirterek, "1967'de başlayan işgalin artık sona erme zamanı gelmiştir" diye konuştu.
Abbas da uluslararası toplumu, Filistin ile İsrail arasındaki barış çabalarının yeniden başlatılması konusunda tavır almaya çağırırken, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasıyla ilgili çabaların devam ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious