Hamas: Gazze'de El Kaide yok

Hamas: Gazze'de El Kaide yok  .15098
  • Giriş : 10.03.2008 / 13:13:00

Hamas liderlerinden Fevzi Barhum, Gazze Şeridi'ne El Kaide'nin sızdığı iddialarını kesin dille yalanladı. Barhum, "Bunları, Gazze'deki eski güvenlik güçlerinden aldıkları uydurma bilgilerle (Filistin Devlet Başkanı Mahmud) Abbas ve (Enformasyon Bakanı Riy

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazze'de daha önce Nasır bölgesinde kullandığı resmi bürosunu, yine aynı bölgedeki yüksek katlı, kalabalık bir iş hanına taşıyan Barhum, geçici yeni bürosunda A.A muhabirine Gazze'deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Barhum, "El Kaide'nin bugüne kadar Gazze'de kendilerine özgü herhangi bir operasyon düzenlediğini açıklamadığına" da dikkat çekti.

Barhum, "Bu, buradaki (Abbas'a bağlı) eski güvenlik güçlerinden kaynaklanan bir iddia. Abbas ve Maliki de onların bu iddialarını dile getirdi. Biz, bu iddiaları araştırdık ve kaynağını bulduk. Böyle bir şey yok" dedi.

Barhum, "Hamas'ın adresi belli" sözleriyle kimsenin iç işlerine karışmasına müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini vurguladı, bunun için de başarılı olduklarını ifade etti. Barhum, "İsrail durmadan İran ve Suriye'nin Hamas'a yardım ettiği, silah sağladığı iddialarını ortaya atıyor. ABD Dışişleri Bakanı (Condoleezza) Rice ile İsrail Dışişleri bakanı Tzipi Livni'nin görüşmesinde de 'Mısır yoluyla Gazze Şeridi'ne silah sokuluyor' denildi. Ne İran, ne de Suriye Hamas'a yardım ediyor. Irak'ta, Afganistan'da, Sudan'da yaptıkları gibi, Suriye ve İran'a yönelik bir harekat yapacaklar. Onun için bu iddiaları çıkarıyorlar" diye konuştu.

"Hamas'ın işlerine kimseyi karıştırmadığı için başarılı olduğunu, ancak özellikle Batı Şeria'daki yönetimin Hamas'ı kötülemek, bugün insanların içinde bulunduğu zor koşullardan, olaylardan Hamas'ı sorumlu tutmak istediği için böyle şeyler söylediklerini" kaydeden Barhum, Mahmud Abbas'ı "Amerikan ve İsrail projeleri çerçevesinde Hamas'ı parçalama programı yürütmekle" suçladı. Barhum, Abbas'ın bunu açıkça dile getirdiğini de ifade etti.

-"BEYAZ BAYRAK, ASLA"-

Hamas sözcüsü, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ve karşılığında serbest bırakılması öngörülen Filistinli tutuklularla ilgili soruya ise "Şalit karşılığında İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların tamamının serbest bırakılmasını istediklerini" yineledi.

Barhum, Gilad Şalit'in "savaş esiri" olduğunu dile getirerek, "Bu suçlu adam, Refah'taki insanlarımızı öldürüyordu, onun için oradaydı ve savaş alanında yakalandı. Şalit'in serbest bırakılması, ancak bizim tüm tutuklularımızın serbest bırakılması ile mümkün olacaktır ve başka yolu yoktur" dedi.

Dünya devletlerinin çoğunun, mevcut ortamda İsrail'in yanında taraf olarak yer aldıklarını belirten Barhum, özellikle Arap ülkelerini Filistin sorunu karşısında zayıf kalmakla ve bazı Arap ülkelerinin hükümetlerini de İsrail'le aynı tarafta bulunmakla suçladı.

Barhum, Arap ülkelerindeki hükümetlerin, kendi halklarına rağmen İsrail'in yanında yer aldıklarını, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşanan son katliamı da İsrail ve ABD'nin ortaklaşa yaptıklarını öne sürdü. Avrupa Birliği ülkelerinin de İsrail'e aktardıkları mali yardımlarla Gazze Şeridi'nin kuşatılmasına yardımcı olduklarını ifade eden Barhum, Arap ülkelerinden, İsrail'deki büyükelçi ve temsilcilerini geri çekmelerini istedi.

Barhum, ayrıca şunları belirtti:

"Bizden ne bekliyorlar, beyaz bayrağı alıp ortaya çıkmamızı mı? Asla... Biz bayrağı böyle teslim etmeyiz. Direnişe devam edeceğiz. Olmert ve Abbas 8 kez görüştü de ne oldu, görüşmeci ekipleri 25 kez bir araya geldi, bir fayda mı sağladı Filistin halkı için. Batı Şeria'da bir tane bile askeri kontrol noktası kaldırılmadı. Her gün Hamas'ın elemanlarını Batı Şeria'da topluyorlar. Ama biz buradayız ve direnişimizi sürdüreceğiz."

-"HRİSTİYAN DERNEĞİ İLE AMERİKAN OKULUNA SALDIRILARIN FAİLLERİNİ YAKALADIK"-

Hamas sözcüsü, Hamas'a bağlı güvenlik kuvvetlerinin bölgede huzuru bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğini ifade ederek, geçen günlerde Hristiyanların bir derneğine ait kompleksin bombalanması ve Amerikan okuluna yapılan saldırının faillerini yakaladıklarını ve hapse koyduklarını bildirdi, ancak yakalananların kim olduğu konusunda bilgi vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious