Hamas hükümeti yeraltında

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Gazze Şeridinde hükümet binaları ve Hamas üyelerinin bürolarının vurulması ve Başbakan İsmail Haniye ile diğer bakanların da hedefte olduğunun açıklanması, Haniye dahil hükümetin bakanlarını yeraltına soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haniye, hükümet binasının önceki gece bombalanmasının ardından aynı gece bazı gazetecilere haber vererek binanın kalıntıları arasındainceleme
yapmıştı. Dün de Gazze'deki hükümet üyelerinin bir toplantı yaptığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Haniye ve diğer hükümet üyeleri evlerine degitmiyor. Haniye'nin evi, Gazze şehrinin batısında, deniz kıyındaki Şaati kampında bulunuyor.

İSRAİL GÜÇLERİ GAZZE'NİN KUZEYİNE GİRDİ

İsrail tank ve buldozerleri, bu sabah Gazze'nin kuzeyine girdi.

İsrail ordusu, bunun, önceki pazar kaçırılan İsrail askerini bulmak için yapılacak büyük çaplı operasyonun başlangıcı olmadığını bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada, sınırlı operasyonun, sınıra yakın yerlerdeki tüneller ve patlayıcıların yerini saptamak için düzenlendiği belirtildi.İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dün orduya, İsrailli askerin bulunması için ''tam yetkiyle harekete geçme'' talimatı vermişti.

EL AKSA TELEVİZYONU SUSTU

Hamas'ın binalarına yönelik İsrail saldırıları, 3 ay kadar önce deneme yayınlarına başlayan Hamas'ın El Aksa televizyonunu da susturdu.

Televizyon, 4 gün önce yayınlarını kesti. Hamas'a yakın El Aksa radyosu ise yayınlarını sürdürüyor.

İsrail savaş uçaklarının Güney Gazze'den geçen salı başlattığı operasyonda ilk vurulan hedeflerden olan elektrik santralinin ağır hasar görmesi, Gazzelileri de televizyonlardan radyolara yöneltti.

Pilli radyoların revaçta olması, pil fiyatlarını yaklaşık 3 misli yükseltti. Büyük pillerin fiyatı 1,5 şekelden 4 şekele çıktı.

Gazze Şeridinde yayın yapan 10 radyodan en fazla dinleneni ''105 FM Gençlik Radyosu''nun Genel Müdürü Sait El Himri, ''Doğal olarak televizyonlar susunca radyo dinleyicilerinin sayısı arttı. Biz her gelişmeyi, her füze saldırısını 'acil' duyurusuyla iletiyoruz'' dedi.

Sait El Himri, bu nedenle artık herkesin kendilerinden ''acil haberlerin radyosu'' diye söz ettiğini söyledi. El Himri, 2004 yılı başında 38 kişiyle yayına başlayan radyonun personel sayısının, Gazze'deki ekonomik darboğazlar yüzünden 23'e düştüğünü söylerken, ''Ama bu, yayın kalitemizi etkilemedi'' diye konuştu.

Gençlik radyosu, Refah, Han Yunus, Gazze şehri, Orta Gazze ve Kuzey Gazze'den sürekli haber veren 5 muhabirle yayınlarını sürdürüyor.

El Himri, ''Bir saldırı veya olay olduğunda en geç 3 dakika içindebiz de canlı yayındayız'' dedi.

Radyonun gündüz vardiyasında, 08.00-21.30 saatleri arasında çalışan 3 kadın spikerden Aksa Üniversitesi Medya Bölümü son sınıf öğrencisi Samir Ahmed, bomba seslerini kanıksamış durumda.

Samir Ahmed, AA muhabiriyle görüşmesi sırasında, akşam saatlerindeİsrail jetlerinden onar dakika arayla atılan ve bütün Gazze'yi titreten ses bombalarının ardından ''acil haberi vermek ve halka dikkatli olun çağrısı'' için stüdyoya girerken, ''İlk anda sarsılıyorum elbette, ama korkmuyorum'' dedi.

Gazze'nin merkezindeki 14 katlı bir apartmanın sonuncu katında bulunan dairede yayın yapan radyonun arşivinde Türk halk ve pop müziğide var. Özellikle şiir programlarında arka planda Türk halk müziğini kullandıklarını söyleyen radyo çalışanı Fuat Suveylin, ''Repertuarımızda Tarkan da var, ama genelde çeşitli programlarımızda Türk pop müziğini jenerik olarak kullanıyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious