Hamas hükümetinin altı ayı

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Filistin'de Hamas'ın bir ilke imza atarak iktidar olup 29 Mart'ta hükümeti kurmasının üzerinden tam altı ay geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak bu yarım yıllık döneme mali kriz, uluslararası izolasyon ve güç mücadelesi damgasını vurdu. Brüksel merkezli Uluslararası Kriz Grubu uzmanlarından Muin Rabbani, bu durumu "Eğer El Fetih'in sorunu zayıf yönetimse, Hamas'ınki hiç yönetmemisidir" diye değerlendiriyor. Hamas yönetimini zayıf kalmasında ise hem içeriden ve uluslararası pekçok etken bulunuyor.

El Fetih'in uzun süren hakimiyetine son vererek "Değişim ve reform" sloganıyla iktidara gelen Hamas hükümeti, bu süre içerisinde boykot edildi, mali krize girdi ve Fetih ile girdiği mücadelede zayıfladı. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği askerî operasyonlar ve Filistin'e uyguladığı ablukayı sıkılaştırması ile birlikte uluslararası ambargo da Filistin'de yaşam standartlarının düşmesine sebep oldu.

Hamas ağırlıklı parlamento 1 kanun bile çıkaramadı. Hamas'ın, İsrail askeri Gilad Şalit'i kaçırmasının ardından İsrail Gazze'ye girdi. Bazı bakanlık binaları İsrail bombardımanında yıkıldı. İsrail operasyonları neticesinde 4 kabine bakanı ve 28 milletvekili İsrail tarafından hapse konuldu.

Hamas'ın terörist bir örgüt olarak kabul eden ABD ve AB, yardımları durdurdu ve boykota başladı. İsrail, Filistin'e verilecek 65 milyon dolarlık vergi iadesini vermedi. Hamas'ın Filistin'i yönetecek parası kalmadı. BM rakamlarına göre bugün Fislitinlilerin yüzde 80'i fakirlik sınırında yaşıyor. Dünya Bankası da 2006 yılının Filistin ekonomisi için en kötü yıl olduğunu açıkladı. İşsizlik oranı, bu yıl içerisinde yüzde 40'a ulaştı.

Güvenlik güçlerini, Devlet Başkanlığını ve bürokrasinin büyük kısmnı elinde bulunduran El Fetih ile girilen güç mücadelesi de Hamas'ı yönetmekten alıkoyan başka bir unsur oldu. 29 Mart'tan bu yana Filistin'de şiddetli kaos ortamı da oluştu. El Fetih ve Hamas taraftarları arasında çıkan çatışmalarda 111 Filistinli öldü.

Devlet memurlarının, maaşlarını alamamktan dolayı düzenlediği bazı gösteriler, aralarında okulların da bulunduğu birçok resmî binayı kullanılmaz hale getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious