Hamas-İsrail ateşkesi tehlikede

Hamas-İsrail ateşkesi tehlikede.10396
  • Giriş : 12.11.2008 / 15:50:00

İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki Hamas arasındaki ateşkes bir hafta içinde ikinci kez yara aldı. İsrail askerleri 4 Hamas mensubunu öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin orta kesimlerinde, Han Yunus'un doğusundaki El Karara'daki operasyonunda öldürülen Hamaslı sayısı 4'e çıktı.

İsrail ordusu, operasyonu doğrularken, askerlerin bölgenin orta kesimindeki güvenlik çitlerinin yakınlarına patlayıcı yerleştirmeye çalışan bir grup silahlı militan tespit ettiklerini, askerler bölgeye vardığında karşılıklı ateş açıldığını belirtti.

Askerlere havan mermisi saldırısı yapıldığı kaydedilen açıklamada, askerlerin 4 kişiyi vurdukları ve bir İsrail askerinin hafif yaralandığı duyuruldu.

Filistinli militanların üzerinde patlayıcı ve silahların bulunduğu da kaydedildi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları da militanlarından 3'ünün öldürüldüğünü, ölen bir diğerinin ise İslami Cihad'ın askeri kanadı El Kudüs Tugayları'ndan olduğunu bildirdi.

Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyda, yaptığı açıklamada, İsrail'in operasyonuna misilleme tehdidinde bulundu, militanlarının ve diğer direniş gruplarının Siyonist saldırılarına karşı hazır olduklarını ifade etti.

Geçen hafta salı günü de yine sınırda açılan bir tüneli imha etmek amacıyla sınır bölgesinden içeri giren İsrail askerleri ile Hamas'ın militanları arasındaki çatışmada 7 Kassam üyesi öldürülmüştü.

Söz konusu çatışmanın ardından İsrail, sınırdaki insani yardım malzemelerinin Gazze'ye nakliyesi için kullanılan geçiş noktalarını kapatmıştı. Geçiş noktaları halen kapalı tutulurken, İsrail, Gazze'deki elektrik santralinin ihtiyacı olan yakıtın tükendiği yolunda yapılan açıklamadan sonra önceki gün Gazze'ye asgari miktarda fuel oil teslimatına onay vermişti.

Geçen haftaki çatışmalardan sonra Hamas dışındaki diğer militan gruplar, ateşkesin fiilen bittiği açıklamasını da yapmışlardı.

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes, 19 Haziran'dan bu yana yürürlükte bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*