Hamas: İsrail sınırının koruyucusu olmayız

  • Giriş : 20.06.2007 / 19:41:00

Zahar, bölgede sükunet istediklerini, ancak İsrail sınırlarının ''koruyucusu'' olamayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazze Şeridi'ndeki Hamas liderlerinden Mahmud Zahar, bölgede sükunet istediklerini, ancak İsrail sınırlarının ''koruyucusu'' olamayacaklarını söyledi.
Zahar, Amerikan Associated Press ajansına verdiği mülakatta, ''İsrail ordusunun Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini durdurması halinde Hamas'ın, İsrail ile ateşkese açık olduğunu'' yineledi.
Hamas'ın Gazze'den roket fırlatılmasını durdurabileceğini belirten Zahar, ancak hiç kimsenin İsrail sınırlarının koruyucusu olmayacağını söyledi.
Mart ayında çöken Hamas hükümetinde Dışişleri bakanlığı görevini üstlenen Zahar, Filistin hükümetine yapılan uluslararası yardımlar konusunda da, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu yardımların bir kısmını Gazze Şeridi'ne yönlendireceğinden emin olduğunu anlattı.
Zahar, ''Eğer bu parayı yalnızca Batı Şeria için kullanırsa, Gazze'deki Filistin halkının temsilcisi olarak tek bir söz söyleme hakkına bile sahip olmaz'' dedi.
Hamas'ın önceliğinin çatışmaların ardından Gazze Şeridi'nin yeniden inşası olduğunu ifade eden Zahar, El Fetih'e yeniden diyalog çağrısında bulundu, ancak Abbas ve Muhammed Dahlan gibi El Fetih liderlerinin dönüşüne izin verilmeyeceğini söyledi. ''Dahlan ve grubu hoş karşılanmaz'' diyen Zahar, Gazze'ye gelmeleri halinde yargılanabileceklerini kaydetti.
Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas, Hamaslı İsmail Haniye liderliğindeki ulusal birlik hükümetini görevden almış ve yerine olağanüstü hal hükümeti atamıştı. Hamas ise bu kararı tanımadığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious