Hamas İsrail'i tanımaz

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Filistin'de yapılan seçimlerle iktidara gelen Hamas'ın Suriye'de sürgünde bulunan lideri Halid Meşal, örgüt olarak İsrail'i tanımayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Siyasal gözlemciler, İsrail'i tanımak karşılığında Batı Şeria ve Gazze'de bir Filistin devleti kurulmasını savunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas arasındaki gerginliğin Meşal'in bu sözlerinin ardından daha da derinleştiğine dikkati çekiyorlar. Hamas ile Abbas'a bağlı El Fetih örgütü arasında ulusal bir birlik hükümeti kurulması için yürütülen görüşmeler, Hamas'ın İsrail'i tanımayı reddetmesi üzerine tıkanmıştı.

Basın toplantısında, ulusal birlik hükümeti kurulması için getirilen Hamas'ın İsrail tanıması gerektiği koşuluna da değinen Meşal, “Bir ulusal birlik hükümeti, buyrukları Filistin halkından almalıdır, ABD veya İsrail'den değil” diye konuştu. Filistin devleti için bir takvim oluşturulması amacıyla bir Arap zirvesi toplanması çağrısında bulunan Meşal, “Biz, 1967'deki sınırlara dek uzanan bir Filistin devleti istiyoruz ve mültecilerin geri dönüş hakları konusunda da hiçbir zaman geri adım atmayacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious