Hamas lideri Gazze'ye girdi!

Hamas lideri Gazze'ye girdi!.13439
  • Giriş : 28.02.2009 / 13:52:00

Hamas'ın Şam'daki siyasi liderlerinden Musa Ebu Marzuk'un dün gece gizlice Gazze Şeridi'ne girerek, burada birkaç saat kaldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Londra'da Arapça yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesinin haberine göre, Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'in yardımcısı Ebu Marzuk, Refah sınırından Gazze'ye girdi. Ebu Marzuk'un Gazze'de Hamaslı yetkililerle bir araya geldiği ifade edildi.

1951 Gazze doğumlu olan Marzuk'un yaklaşık 30 yıl önce Mısır'da okumak için ayrıldığı Gazze'ye, o tarihlerden bu yana ilk kez geldiği belirtiliyor.

Refah'taki Yibne kampında yaşayan bir ailenin çocuğu olan Marzuk'un hala bazı uzak akrabalarının aynı yerde bulunduğu da öğrenildi.

Musa Ebu Marzuk, Mısır'da Eyn Şams üniversitesinde mühendislik eğitimi gördükten sonra bir süre Birleşik Arap Emirlikleri'nde çalışmış, Amerika'da doktora yapmıştı. 1992 yılında Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı olması sonrasında Ürdün'e yerleşmiş, 1995 yılı Haziranında Ürdün'den çıkarılmasını takiben 1997 yılında New York'ta JFK havalimanında tutuklanmıştı. Ancak, hakkındaki suçlamaların yetersizliği nedeniyle yeniden Ürdün'e dönerek, Hamas bürolarının kapatıldığı 1999 yılı Ağustosuna kadar burada yaşamış ve buradan ikinci kez sürgüne uğramıştı. Yemen vatandaşlığı bulunan Musa Ebu Marzuk, halen Şam'da yaşıyor ve 1997'den bu yana da Hamas Siyasi Büro Başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

Musa Ebu Marzuk, Kahire'de 25 Şubatta başlayan Hamas ve El Fetih arasındaki diyalog görüşmelerinin Hamas heyeti başkanlığını yürütüyordu. Kaynaklar, Kahire görüşmelerine katılan heyetin dün Şam'a döndüğünü belirtmelerine karşın, Musa Ebu Marzuk'un dönenlerin arasında bulunmadığını doğruladılar. Şam'daki kaynaklar, Marzuk'un Gazze'ye girişi konusunu ne doğruladı ne de yalanladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*