Hamas memnun, İsrail endişeli

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Ortadoğu Dörtlüsü olarak bilinen Rusya, ABD, AB ve BM'nin New York'ta gerçekleştirdikleri toplantıdan sonra açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin iktidarındaki Hamas, açıklamayı "Batı ambargosunun yumuşamasını sağlayacak bir ilerleme işareti olarak" gördüğünü bildirdi. İsrail diplomatlar ise görüşmede Hamas ve El Fetih'in kurmaya karar verdiği birlik hükümetine sıcak baktığını bildiren Washington'ın, Hamas'a karşı "yumuşamış olmasından" endişelendiklerini dile getirdi.

İsrail, Dörtlü'nün açıklamasında Filistin'de kurulacak birlik hükümetinin, 3 şartı içerdiğini ve bunların; İsrail'in tanınması, şiddetten vazgeçilmesi ve geçmişteki anlaşmaların kabul edilmesi olduğunu belirtti. Batılı diplomatlar da açıklamada Washington'ın konumunda bir yumuşama olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Ortadoğu Dörtlüsü'nün açıklaması konusunda bugün gazetecilere konuşan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Dörtlü'nün aldığı karar, bir ilerleme pozisyonudur ve biz de bu pozisyonun, tüm ekonomik ve politik kuşatmaları kaldıracağını umuyoruz" dedi. Filistin'in Hamaslı Başbakanı İsmail Heniyye'nin siyasî danışmanı Ahmed Yusuf da Ortadoğu Dörtlüsü'nün aldığı kararın, "siyasî esneklik ve anlayış" gösterdiğini ifade etti.

Dörtlü'nün, Abbas'ın İsrail'i tanımayacağını açıklayan Hamas'la birlik hükümetini kurmasını desteklemesi İsrail'i ise endişelendirdi. İsrailli yetkililer, bu durumu ABD'nin, Hamas'a karşı tutumunu yumuşatması olarak değerlendiriyor. İsrailli yetkililerin, New York'tan dönecek olan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin raporunu beklediği belirtiliyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev de konu hakkındaki açıklamasında Amerika'nın, Avrupa ülkelerini memnun etmek için tutumunu yumuşattığını söyledi. Ancak hem İsrail'in hem de ABD'nin, Filistin'de kısa bir süre içerisinde birlik hükümeti kurulmasına ihtimal vermediğini kaydetti. "Amerikalılar, imkansız gördükleri bir mesele için Avrupalı ülkelerle kavga etmek istemiyor" diyen Regev, Hamas'a 3 şartı kabul etmeden meşruluk verilmesinin Filistindeki ılımlıların pozisyonunu düşürebileceğini belirtti. Regev, "Uluslararası kamuoyunun, bu 3 şart konusunda ısrarcı olması Filistinli ılımların elini güçlendirir" ifadesini kullandı.

İsrail eski Dışişleri Bakanı Silvan Şalom da Dörtlü'nün açıklamasını "gerçek bir politika çöküşü" olarak niteledi. Şalom, Başbakan Ehud Olmert'in, Hamas iktidardayken Abbas ile görüşmeyi kabul etmesinin, dünyaya Hamas ile konuşmaları konusunda yeşil ışık yaktığını savundu.

Ortadoğu Dörtlüsü, dün yayınladığı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Hamas ile birlik hükümeti kurma çalışmalarına destek vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious