Hamas: Şalt anlaşması sona erecek

Hamas: Şalt anlaşması sona erecek.24537
  • Giriş : 21.03.2009 / 21:38:00

Musa Ebu Marzuk, İsrail'le tutuklu değişimine ilişkin görüşmeleri yeniden başlatmak isteğinde olduğunu ve bu konuda en kısa zamanda bir anlaşmaya varmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Marzuk, Mısır gazetelerinden El Şuruk'a, "Mısır arabuluculuğunda İsrail ve Hamas arasındaki görüşmelerde önemli mesafe katedildiğini, ancak bunun anlaşmanın nihai aşamaya varmasında yeterli olmadığını" belirtti.

İsrailli asker Gilad Şalit, 2006 yılı haziran ayında kaçırılmasından bu yana 1000 gündür Gazze'de tutulu bulunuyor. Kahire'deki görüşmelerde, her iki tarafın bir anlaşmaya doğru gittikleri söylenirken, İsrail, Hamas'ın taleplerinin, ülkedeki hiçbir hükümet tarafından kabul edilemeyecek boyutlarda olduğunu söyleyip, görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlandığını açıklamıştı.

Mısırlı bir yetkili ise Londra merkezli El Hayat gazetesine, İsrail'in görüşmelerdeki tavrını eleştirerek, İsrail'in, "Hamas'ın Başbakan Ehud Olmert'in görev süresi içerisinde bir takas anlaşmasını nihayete erdirmek gibi bir baskı altında bulunduğu" varsayımıyla hareket ettiğini ifade etti.

Aynı yetkili, görüşmelerdeki tıkanmaya rağmen, hala anlaşmaya varma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*