Hamas Türk gücünü neden reddetti?

Hamas Türk gücünü neden reddetti?.13439
  • Giriş : 09.01.2009 / 05:30:00
  • Güncelleme : 09.01.2009 / 00:03:22

Türkiye'nin yürüttüğü ve barış hareketine Filistin 'İslami Direniş Hareketi' HAMAS'ın neden karşı çıktığı belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin 'İslami Direniş Hareketi' HAMAS yönetimi, Türkiye'nin yürüttüğü ve Türk inisiyatifi olarak duyurulan ancak detayları ayrıntılı olarak bilinmeyen inisiyatifi, ilk kez Dünya Bülteni'ne değerlendirdi

Şam'da sürgünde bulunan Hamas'ın siyasi büro başkanı Halid Meşal'in basın sözcülerinden Nahız Ebu Halid kod adlı HAMAS yöneticisi, Türk inisiyatifinin, Fransız ve Mısır inisiyatiflerine göre daha gerçekçi olsa bile Hamas yönetimi tarafından kabul görmediği duyurdu.

TÜRK İNSİYATİFİ NEDEN KABUL GÖRMEDİ?

Hamaslı yönetici gerekçe olarak Türkiye'nin de Mısır ve Fransız inisiyatifinde olduğu gibi Gazze'ye uluslar arası güç gönderilmesi noktasında bir madde içerdiğini bunun da kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ebu Halid gerekçe olarak şunları söyledi: "Filistin halkı uluslararası gücün Filistin halkı lehine olduğunu düşünmemektedir. Bizler İsrail'i kınayamayan uluslararası toplumun Filistin halkını koruyabileceğini hiç ama hiç düşünmüyoruz. Eski tecrübelerimiz ve söz konusu güvensizlik böyle bir maddeyi kabul etmemizi engellemektedir."

HAMAS TÜRK ASKERİ İSTEMİYOR

Ebu Halid, Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada devamla şunları ekledi: "Biz Türk yahut Arap güçleri karşımıza almak istemiyoruz. Ancak şurası bir gerçek ki Gazze'ye gönderilecek askerler hangi ülkeden olursa olsun İsrail'in güvenliğini sağlayacak ve hiç güvenmediğimiz uluslar arası gözetim çerçevesinde hareket edecektir" dedi.

İNİSİYATİFLER İSRAİL KATLİMANINI UZAMASINA SEBEP OLUYOR

Hamas sözcüsü Ebu Halid, Türk inisiyatifi ve diğer inisiyatiflerin içerikleri tartışmalı olan birçok detaya yer verdiğini, bunun da bir şekilde Gazze'de işlenmekte olan katliamın sürmesini beraberinde getirdiğini söyledi.

"Biz Türk tarafına tavrımızı açıkladık" diyen Hamaslı yetkili, Gazze'nin bir açık hapishane olduğunu, bölgede bir soykırım yaşandığını ve bu şartlarda Filistin'deki durumu düzenlemeye yönelik maddelerin şartların sadece daha da kötüleşmesine yaradığını belirtti.

HAMAS'IN ATEŞKES ŞARTLARI

Hamas sözcüsü, Dünya Bülteni'nin İsrail'le ateşkes için şartlarının neler olduğu yönündeki sorularına cevap olarak şunları söyledi:

"Filistin halkının herhangi bir inisiyatifi kabul etmesi için şu üç şart lazım Bir inisiyatfinin başarılı olması kesinlikle bu üç şarta bağlıdır: 1- İsrail kara ve hava saldırısına son verecek. 2- İsrail'in kara kuvvetlerini geri çekecek. 3- Refah dâhil tüm sınır kapıları açılacak ve ambargo kalkacak."

Hamas sözcüsü "Türkiye'ye çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz. İsrail saldırılarını bitirmek konusundaki Türk çabaları Filistin halkı ve Hamas hareketi tarafından takdirle karşılanmaktadır. Ancak ateşkes konusu duygusal değil siyasi bir meseledir" dedi.

DÜNYA BÜLTENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*