Hamas ve Fetih yeniden ateşkes imzaladı

  • Giriş : 11.06.2007 / 12:30:00

Filistin'in Hamas ve El Fetih grupları, Mısır'ın arabuluculuğuyla yeni bir ateşkes imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistinli yetkililer, Cumartesi gününden bu yana 6 kişinin öldüğü iki grup arasındaki çatışmaların durması için ateşkes imzalandığını belirttiler. Ateşkesin sağlanmasındaki en büyük etkenlerden birinin de bugün gerçekleşen üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi olduğu belirtiliyor.

Yetkililer, yeni ateşkesin yerel saatle 11.00'de yürürlülüğe girdiğini duyururken, Fetih ve Hamas gruplarının silahlı üyelerini Gazze kentinin sokaklarından çekeceklerini belirttiler.

Ateşkes yürürlülüğe girmeden önce de Gazze sokaklarında küçük çaplı çatışmalar yaşandığı belirtildi. İki gruptan silahlı militanların halen bazı sokakların denetimini ellerinde bulundurmaya devam ettiği belirtiliyor.

Ateşkesin imzalanmasını sağlayan en büyük sebeplerden birinin de Gazze'de 70 bin lise öğrencisinin, bugün girecekleri üniversiteye giriş sınavları etkilememek için olduğu belirtiliyor. Görgü tanıkları, bazı öğrencilerin militanların yoğun bulunduğu sokaklardan geçmemek için alternatif yolları kullandıklarını belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious