'Hamas'a şiddeti terk etmesini söyledik!'

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hamas'ın siyasi liderinin Türkiye'ye niçin geldiğinin değil, Türkiye'nin kendisine ne söylediğinin önemli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin Elmadağ İlçe Kongresi'ne katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hamas yetkililerinin Türkiye ziyaretinin tartışılma şeklinin yanlış olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da barışın tesisi için çaba sarf edeceğini söyledi. Çiçek, Hamas heyetine barışa katkı sağlama adına dünya realitelerinin telkin edildiğini ifade etti.

AK Parti'nin Elmadağ İlçe Kongresi'ne katılan Adalet Bakanı Çiçek, kongrenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çiçek, Filistin'de seçimi kazanan Hamas'ın Siyasi Lideri Halid Meşal'ın Türkiye ziyareti ile ilgili Türkiye ve dünya kamuoyundan gelen tepkilerin hatırlatılması üzerine, Hamas heyetinin gelişinin tartışılabileceğini, önemli olanın Türkiye'nin Hamas heyetine ne söylediği olduğunu vurguladı. Çiçek, İsrail ile Filistin arasında kökü eskiye dayanan, bölgede istikrarsızlığa da etki eden bir anlaşmazlık olduğuna dikkat çekti. Yıllardan beri bölgede çok kan döküldüğünü, iki taraftan da birçok insanın hayatını kaybettiğini belirten Çiçek, Türkiye'nin bu konuda geçmişte olduğu gibi bugün de barışın tesisi için çaba sarfettiğini ifade etti.

Çiçek, Türkiye'nin seçimlerden başarıyla çıkmış olan Hamas heyetine şu mesajları verdiğini açıkladı:

"Türkiye'nin söylediği şudur. Bu bir önemli fırsattır. Artık eski usullerle bu sorunları çözme imkanı yoktur. Sorunların barışçıl yollardan çözülmesi lazım. Şiddetin terkedilmesi lazım. Demokrasinin kıymetinin bilinmesi lazım. Dünyadaki ve bölgedeki realitelere uygun olarak barışın tesis edilmesi lazım. Siz İsrail'i tanımıyorsunuz ama İsrail diye bir devlet var. Türkiye bunu tanımış, bütün dünya tanıyor. Bu gerçekleri kabul ederek bu soruna yaklaşılırsa sorunun çözümü daha kolay olur."

Türkiye'nin söylediklerinin barışa katkı sağlamak adına kendi düşüncelerini ve politikalarını, dünya ve bölge realitelerini gelen heyete telkin etmek olduğuna işaret eden Çiçek, "Bence Türkiye'nin verdiği mesajlar üzerinde durulmalı. Bu daha doğru ve daha anlamlı olur. Yoksa, 'niye geldi, neden geldi', artık onu geride bırakıp Türkiye'nin ne söylediğinin üzerinde durmak lazım" dedi.

Türkiye'nin hiçbir suretle şiddete dayalı politikaları tasvip etmediğini vurgulayan Bakan Çiçek, Hamas'a da şiddete son vermeleri çağrısında bulundu. Çiçek, "Hamas da bölge barışına katkısı olacaksa, ihtilafın çözümünü arzu ediyorsa eski usulleri bırakmalıdır. Eski usullerin bu sorunları çözmesi mümkün değildir. Türkiye'nin söylediği budur. Bunda yanlış olan hiçbir şey yok" dedi.

Çiçek, Hamas'ın silahı bırakacağına inanıp inanmadığının sorulması üzerine de, "Bırakmadığı takdirde kaybeder. Silahla hiçbir şeyin çözülmesi mümkün değildir" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious