Hamas'dan, El Fetih'e ağır suçlama

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Hamas Hareketi, El Fetih ve El Fetihlileri "İsrail ile aynı çıkarlar doğrultusunda çalışmakla" suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, El Fetih'i ve El Fetih'in önde gelen isimlerinden Muhammed Dahlan'ı, hükümeti devirmeye çalışmakla itham ederken, "Hükümeti devirmeye çalışanlar ile İsrail'in çıkarları örtüşüyor" dedi.

Dahlan'ın, geçmişte Filistin Lideri Yaser Arafat'a karşı hareketler içinde olduğunu, şimdi Hamas hükümeti için aynı planları gerçekleştirmeye uğraştığını öne süren Barhum, Nablus'ta üç gün önce kaçırılan ve bugün salıverilen Belediye Başkanı Yardımcısı Mehdi El-Hemdali'nin kaçırılmasıyla ilgili olarak da Dahlan'ı suçladı.

Nablus Belediye Başkan Yardımcısı, El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı militanlarınca kaçırılmış, kaçırılmasının Gazze'deki El Fetih liderlerine yönelik saldırılara bir cevap olduğu belirtilmişti.

Fevzi Barhum, konuşmasında Hamas olarak, Filistin halkına İsrail cezaevlerindeki tüm tutukluların serbest bırakılması için İsrail'i "zorlayacakları" sözünü de verdi.

Barhum, El Fetih'le devam eden çatışmalara rağmen, tutukluların serbest bırakılması konusunun Hamas'ın gündeminden düşmeyeceğini belirtti ve Hamas'ın bu çatışmaların iç savaşa dönüşmesine izin vermeyeceğini ifade etti. Barhum, son 10 günde 26 kişinin öldüğünü kaydederken, ölenler için üzüntülerini dile getirdi.

Fevzi Barhum, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim çağrısı ile ilgili bir soru üzerine de, "Bu konuda oturup kendi aramızda karar vereceğiz" dedi.

Öte yandan, Hamas'tan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Hamas kadrolarına verilecek her zarardan Muhammed Dahlan'ın sorumlu tutulacağı belirtildi.

Açıklamada, Dahlan'ın dün Gazze stadyumunda, El Fetih'in 42. yıl dönümü kutlamalarındaki Hamas liderlerine tehdit içeren açıklamalarına da değinilerek, Dahlan'ın, "ateşle oynadığı" ifade edildi.

Açıklamada Dahlan, "Amerikan planlarının bölgede uygulanmasına hizmet etmekle" suçlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious