Hamas'tan savaş alarmı

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Hamas sözcüsü: "Hamas liderlerinin tutuklanması açık bir savaş ilanı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu arada İsrail tankları Gazze Şeridi'nin kuzeyine girdi. Görgü tanıkları ve Filistin güvenlik kaynakları, 30 kadar İsrail tankının Gazze Şeridi'nin kuzeyinden Filistin topraklarına girdiğini belirtti. Ancak İsrail bunu henüz doğrulamadı. İsrail'in Gazze'deki İslam Üniversitesi'ne de hava saldırısı yaptığı bildirildi. Görgü tanıkları saldırı sonucu Futbol sahasında büyük bir delik açıldığını, ancak yaralanan olmadığını bildirdi. İsrail'in Gazze'deki ana elektrik santraline yaptığı hava saldırısı yüzünden, yüzbinlerce Filistinli geceyi karanlıkta geçirdi.

HAMAS SÖZCÜSÜ: "HAMAS LİDERLERİNİN TUTUKLANMASI AÇIK BİR SAVAŞ İLANI"

İsrail ordusu, Batı Şeria'da Hamas'ın 64 bakan, milletvekili, belediye başkanı ve diğer yetkililerinin tutuklandığını bildirdi. Hamas sözcüsü Muşir el Masri ise, İsrail'in çok sayıda Hamaslı bakan, milletvekili ve belediye başkanını tutuklamasına tepki gösterdi. El Cezire televizyonuna konuşan Masri, İsrail'in tutuklamalarının uluslararası bir suç ve açık bir savaş ilanı olduğunu ifade etti. Masri, "Bu bütün insani ahlak ve demokratik değerlere terstir." şeklinde konuştu.

İSRAİLLİ BAKAN BAR-ON: "İSMAİL HENİYYE TERÖRİSTTİR, ONU DA BULACAĞIZ"

Hamaslı bakan ve milletvekillerinin tutuklanmalarına ilişkin açıklama yapan İsrail İçişleri Bakanı Ronnie Bar-On, Yediot Ahronot gazetesine yaptığı açıklamada "İsmail Heniyye bir teröristtir ve onu da bulacağız" şeklinde konuştu. Hamas liderlerinin Filistinlilerin elindeki İsrailli rehinelere karşılık olarak tutuklanmadığını iddia eden Bar-On, "rehine takası yapmayacağız. Bunlar güvenlik için yapılan tutuklamalardır" dedi.

Bu arada İsrail askerleri gözaltına aldığı 3 Filistinli milletvekilini serbest bıraktı İsrail'in, Gazze kentine düzelemiş olduğu saldırının ardından gözaltına aldığı Filistin milletvekilinin 3'ünü Nablus kentinde serbest bırıktığı belirtildi. Filistin WAFA Haber Ajansının duyurduğu haberde, Hamas'ın milletvekilleri oldukları ifade edilen Yasir Mansur, Ahmet Hac Ali ve Hasan Elburiye isimli milletvekilleri İsrail askerileri tarafından serbest bırakıldı.

PERETZ: "GAZZE'Yİ İŞGAL ETMEYECEĞİZ"

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ise, Gazze Şeridi'ni işgal etmek niyetinde olmadıklarını bugün tekrarladı. Peretz bugün yaptığı açıklamada, "tek amaçlarının kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'i bulmak olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious