Hamas'tan İsrail'e ateşkes çağrısı

  • Giriş : 12.03.2008 / 15:34:00

Hamas Lideri İsmail Haniye, İsrail'le bir ateşkesin koşullarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde düzenlediği son kara operasyonunun ardından ilk kez kamuoyu önüne çıkarak, İsrail'le bir ateşkesin koşullarını açıkladı.

Haniye, karşılıklı ve kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulundu. İsmail Haniye, Gazze'deki İslam Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri faaliyetlerinin durmasını, İsrail tarafından uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılmasını istedi, ayrıca Gazze Şeridi ile sınır geçişlerinin, özellikle Mısır ile sınırdaki Refah geçişinin açılmasını istedi.

Haniye, "Düşmanın tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği karşılıklı ve kapsamlı bir ateşkesten bahsediyoruz" dedi. Haniye, Mısırlı yetkililerin konuyla (ateşkesle) ilgili çabaları bulunduğunu hatırlatarak, "Filistinliler olarak İsrail'in cevabını bekliyoruz" dedi.

Haniye, bir ateşkesin Filistin'deki ulusal gruplarla birlikte sağlanması, ayrıca ateşkesin sadece Gazze Şeridi'ni değil Batı Şeria'yı da kapsaması gerektiğine işaret etti.

Haniye, geçen haftaki operasyona değinirken, İsrail'in bu operasyonu Gazze Şeridi'ni işgal için yaptığını, ancak bu planın gerçekleşmediğini söyledi. "Operasyon hiçbir sonuca varmadı, İsrail çekilmek durumunda kaldı" diyen Haniye, Gazze'deki direniş gruplarına övgüler yağdırdı, özellikle Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları ile diğer grupları kutladı.

Yaklaşık 1000 kadar öğrencinin de dinlediği Haniye'nin konuşması sırasında salonda, Hamas'ın üst düzey liderlerinden Said Siyam ile İslam Üniversitesi Rektörü Kemal En-Şaat ile üniversitenin diğer bazı öğretim görevlileri de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious