Hamas'tan sert tepki

Hamas'tan sert tepki.13439
  • Giriş : 23.11.2008 / 21:52:00

Abbas'ın başkanlık ve genel seçimleri birlikte yapma için karar alabileceği yolundaki sözlerine Hamas'tan sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın seçilmiş Hamas hükümeti ile diyalog sağlanamaması durumunda başkanlık ve genel seçimleri birlikte yapma için karar alabileceği yolundaki sözlerine Hamas'tan sert tepki geldi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, "Bu, yasal ve anayasal dayanağı olmayan bir çağrı" derken, seçimle ilgili sözlerini, Abbas'ın diyalog arayışlarını bozma niyetinin kanıtı olarak nitelendirdi.

Barhum, Gazze'de yaptığı açıklamada, Abbas'ın görüşmeler yapma niyetinin barışı sağlamaya değil, daha çok kendi çıkarlarını korumaya ve ABD-İsrail projesini uygulamaya yönelik olduğunu ifade etti.

Abbas'ın, Ramallah'ta, Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi toplantısı sırasındaki konuşmasındaki hususları hemen bütünüyle eleştiren Barhum, Abbas'ı "işgale karşı direnişi hafife almak ve siyasal nezakete sığmayan bir üslup kullanmakla" da suçladı ve "Konuşması, Filistin halkının liderliğini yapan birinin konuşmasına benzemiyor" dedi.

Abbas'ın sözlerini, "Filistin halkının birliği için çok tehlikeli bulduklarını" da dile getiren Barhum, "Anlaşılıyor ki Abbas, Yol Haritası'nın İsrail'in güvenliğiyle ilgili bölümleri uygulamaya koymak istiyor" diyerek, Abbas'ın asıl amacının İsrail'in güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi.

Barhum, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün toplantısında alınan kararları tanımadıklarını, FKÖ'nün Filistin halkını temsil etmediğini kaydetti.

Öte yandan Hamas gibi, İslami Cihad da Abbas'ın erken seçime gitme yolundaki sözlerine karşı çıktı.

İslami Cihad liderlerinden Nafit Azzam, şu andaki ortamda seçimlerden sözetmenin, Filistin arenasındaki ilerideki bölünme ve çatışmaların bir işareti olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*