HAMAS'tan Türk askerine onay çıktı

HAMAS'tan Türk askerine onay çıktı.12308
  • Giriş : 13.01.2009 / 23:20:00

Hamas, Türk askerlerinin uluslararası barış gücü olarak gönderilmesine karşı olmadığını açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in ağır saldırısı altında bulunan Gazze Şeridi'ndeki katliamı sona erdirmek için ateşkes çabaları devam ederken, Hamas'ın Türk askerlerinin Refah sınır kapısına uluslararası güç olarak gönderilmesine rıza göstereceği ifade edildi.

Ankara, talep gelmesi halinde Mısır ile Gazze arasındaki sınırda gözlemcilik rolü üstlenebileceğini açıklamıştı. İsrail gazetelerinden Jerusalem Post'un Londra merkezli Arap gazetesi El Hayat'a atıf yaptığı haberde Hamaslı bir yetkilinin 'sınıra Türk gücünün yerleştirilmesini kabul edeceklerini, çünkü Müslüman bir ülke olan Türkiye'ye saygı duyduklarını' söylediği kaydedildi. Hamas kaynakları, bunun için tek şartlarının Gazze'ye bütün girişlerin açılması olduğunu dile getirdi. Hamas yetkilileri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Refah sınırına yerleştirilecek yabancı güçleri işgalci olarak kabul edeceklerini söylemişti.

Söz konusu uluslararası kuvvet ile ilgili ise henüz netlik kazanmış bir konu yok. Bu gücün nereye yerleştirileceği, tam olarak ne görev üstleneceği, içinde kimlerin yer alacağı ve Filistin Devlet Yönetimi'nin ne rol oynayacağı halen görüşülüyor. Tartışmalarda uluslararası güç için tarafsız bir bölge oluşturulması konuşuluyor. Mısır ise toprağında yabancı kuvvetlerin görev yapmasını kendi egemenliğinin ihlali olacağı görüşünde. Sınırın Gazze tarafında Hamas yerine El Fetih'in hakim olmasını tercih eden Kahire, uluslararası gözlem gücünün gereksiz olacağını, sınır kontrolünü kendisinin yapabileceğini savunuyor. Jerusalem Post, Batılı diplomatik kaynaklara atıfla Türkiye'nin Hamas ile Mısır arasındaki görüşmelerde aktif olarak arabulucu rolü oynadığını ve Hamas'ın Mısır'dan çok Türkiye'ye güvendiğini yazdı. Batılı diplomatların, Ankara'nın Hamas ile İsrail arasında herhangi bir iletişim sağlama çabasında olmadığını anlattığını yazan gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tel Aviv'e yönelik sert eleştirileri ile ilgili de İsrailli bir diplomatın "Erdoğan, Türkiye'yi oyun masasından kaldırdı. Biz Erdoğan'a duyduğumuz güveni kaybettik." şeklindeki sözlerini sayfalarına taşıdı. Dış Haberler Servisi

Türkiye'nin rolü çok önemli

Londra merkezli Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu Ortadoğu uzmanı Yossi Mekelberg, Türkiye'nin Ortadoğu'daki pozitif çabalarını övdü. Cihan'a konuşan Mekelberg, "Ortadoğu'da çok az olumlu gelişmeye rastlıyoruz. Bu gelişmelerden biri de Türkiye'nin arabuluculuk ve barış girişimleridir." dedi. Ortadoğu'da durumun hiç de iyi olmadığını anlatan Mekelberg, İsrail'i eleştirerek, "Bir başka ülkenin topraklarına girdiyseniz aynı şekilde bir çıkış planınız olmalı. Hala İsrail askerleri Gazze'de ve hala askeri operasyon devam ediyor." dedi. Yüzlerce ölü ve binlerce yaralının olduğunu belirten Mekelberg, "Bu mantıklı ve barışa götüren bir yol değil. Bu durum İslam dünyasında radikal grupların çoğalmasına, Müslümanların daha da radikalleşmesine neden olabilir. Bu savaş bittiğinde bölgedeki durum ne olacak, daha mı iyi olacak?" diye sordu.

Hamas yok edilemez

Hamas'ın hassas bir konu olduğunu vurgulayan Mekelberg, şöyle konuştu: "Hamas aslında Filistinlilerin hislerine tercüman olan bir harekettir. Bu örgüt dışardan gelmedi o topraklara. Askeri olarak Hamas'ı yok etseniz bile bu insanların anlayışları, ideolojileriyle ilgili bir durumdur. Ancak Hamas değişmeli. Hamas yasal ve tanınan bir hareket olarak kendi tezlerini tartışmak istiyorsa militan kimliğinden kurtulup siyasi bir içerik kazanmalı." Mekelberg, Barak Obama'nın ABD'de başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Ortadoğu'daki dengelerin değişmeyeceğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*