Hamburg'da eyalet seçimi sonuçları

Hamburg'da eyalet seçimi sonuçları.19836
  • Giriş : 24.02.2008 / 22:28:00

Almanya'da Hamburg eyaleti parlamento seçimleriyle ilgili resmi olmayan ilk sonuçlara göre, hiçbir parti tek başına iktidara gelemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) yüzde 42.5, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 33.9, Yeşiller Partisi 9.6, Sol Parti yüzde 6.6, Liberal Parti de yüzde 4.9 oy kaldı. Bu durumda Hristiyan Demokrat Partisi ile SPD arasında bir koalisyon hükümeti kurulması ihtimali üzerinde duruluyor.

Hristiyan Demokrat Partisi'yle Yeşiller'in Almanya tarihinde Hamburg'da ilk kez koalisyon yapabileceği de konuşuluyor. Bir diğer ihtimal ise SPD ile Yeşiller'in koalisyonu. Ancak bu birliktelik zayıf bir birliktelik olacağı için Sol Parti'nin de destek vermesi gerekiyor. Sol Parti'den Chista Lötsh, Sosyal Demokratlar'la Yeşiller'in oluşturacağı bir hükümete destek vereceklerini açıkladı.

Seçimlerden önde çıkan Hristiyan Demokratlar'ın Hamgurg eyaleti yetkilisi Ole von Beust de, partinin bu seçimlerden çok büyük bir başarı elde ettiğini söyledi. Beust, "Hamburg seçimlerinin hiç kuşkusuz ki en başarılı partisi bizim partimiz olmuştur. Zafer bizimdir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious