Hamdi Sedefci hakim karşısında ağladı

Hamdi Sedefci hakim karşısında ağladı.13294
  • Giriş : 07.07.2008 / 16:22:00

Edirne'de, ''Arasta'' operasyonu kapsamında, aralarında Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bulunduğu 8'i tutuklu 23 kişinin yargılanmasına devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Tayyip Özdurmaz başkanlığındaki duruşmada, tutuklu sanıklar Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, eski belediye başkan yardımcıları Cemil Erdoğan ve Mustafa Selçuk ile Abdullah Veli Aksaz, Talat Özcan, Mehmet Altunhan, Ali Fatih Şahin ve Ümit Yeğin ile tutuksuz yargılanan Osman Bozkurt, Kader Pajo, Önder Karahan, İbrahim Kıranlar, Cevdet Girgin, Cafer Kartal, Osman Ateş, İsmail Veysel Parlaktaş, Ali Demirci, Şevket Günbay, Ferit Yağan ile Ruhi Takındı ile avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Kemal Kurt ile Nevin Arabacı ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme başkanı Özdurmaz, 204 sayfalık iddianamenin okunması uzun süreceğinden ve iddianameler ilgililere gönderildiği için direkt savunmalara geçileceğini belirtti.

Müdafi avukatlarından Rifat Çulha, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 206. ve 217. maddeleri gereğince hukuka aykırı delillerin dosyadan çıkarılabileceğini belirterek, bu şekilde elde edilen delillerin Yargıtay Ceza Dairesince de delil olarak kabul edilemeyeceğini kabul ettiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, Çulha'nın, hukuka aykırı elde edilen delillerin dosyadan çıkarılması talebini reddetti.

Hamdi Sedefçi, savunmasında, iddiaları kabul etmediğini belirterek, önce tahliyesini, daha sonra da beraatini istedi.

Sedefçi, Edirne ve Edirne Belediyesi aleyhine hiçbir karar vermediğini belirterek, ''Hep Edirnemin ve belediyemin menfaatlerini düşündüm. Edirne tarihine dürüst ve çalışkan bir başkan ve şerefli bir isim bırakmak istiyorum. Kimseyle pazarlık yapmadım, menfaat elde edilen hiçbir görüşmede bulunmadım'' dedi.

Sedefçi, mobilyayı kendi parasıyla aldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Evime gizli bölmeli bir dolap yaptırdım. Ancak bunu kendi paramla yaptırdım. Mobilyacıyla anlaştığımda zaten şartnameler hazırlanmıştı. Ayrıca 500 YTL'yi dolap parası olarak Mehmet Altunhan'a verdim. 2 bin 300 YTL olduğunu öğrenince üzerini sonradan vereceğimi söyledim.''

Sedefçi, diğer suçlamaları da kabul etmediğini bildirdiği savunmasının sonunda gözyaşı dökerek, ''Hep Edirnelilerin menfaatini düşündüm, kimseyle pazarlık yapmadım. Önce tahliyemi sonra da beraatimi talep ediyorum'' dedi.

Bu sırada, duruşmayı izleyen Hamdi Sedefçi'nin oğlu Hakan Sedefçi'nin, babasının gözyaşı döktüğünü görünce ağlamaya başladığı gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*