Hamile kadınlara uyarı!

  • Giriş : 19.05.2008 / 10:33:00

Hamilelik sırasında cep telefonu kullanımının çocuklarda davranış sorunlarına yol açtığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan kapsamlı bir araştırma, kadınların hamilelik döneminde cep telefonu kullanmasının, doğacak çocukları üzerinde ciddi tahribata yol açtığını ortyaya koydu.

Independent gazetesinde yer alan habere göre yaklaşık 13 bin çocuk üzerinde yapılan inceleme, günde iki ya da üç defa cep telefonu kullanmanın, çocukların okul çağına geldikleri dönemde çeşitli davranış bozuklukları geliştirmesine yetecek kadar olumsuz etki bıraktığını gösterdi. Risklerin, bu çocukların yedi yaşından önce cep telefonu kullanması halinde ise daha da arttığı belirtiliyor.

Independent, bu alanda yapılan ilk ve en kapsamlı araştırma niteliği taşıyan çalışmada ulaşılan bulguların, bilimadamlarını şaşırttığıunı belirtti.

ABD'nin Los Angeles ve Danimarka'nın Aarhus üniversiteleri tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarının, Epidemiology dergisinin Haziran sayısında yayımlanacağı kaydedildi.

Araştırma çerçevesinde bilimadamları Danimarka'da 1990'ların sonunda doğan 13 bin 159 çocuğun anneleriyle görüşerek, hamilelik döneminde cep telefonu kullanma oranlarını inceledi. Aynı şekilde çocukların yedi yaşından önce cep telefonu kullanma alışkanlıkları da dikkate alındı.

Sözkonusu tarihin, cep telefonlarının yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönem olması nedeniyle kıyaslamalara imkan verdiği belirtliyor.

Bilimadamları, cep telefonu kullanan annelerin yüzde 54'ünün, davranış sorunları olan çocuklar doğurmalarının çok muhtemel olduğunu belirlerken, bu olasılığın radyasyona maruz kalma oranının artmasıyla daha da güçlendiği saptandı.

Çocukların da cep telefonu kullanması halinde davranış sorunları geliştirme ihtimalinin yüzde 80'e çıktığı belirlendi.

Bilimadamları, araştırmada elde edilen 'beklenmedik' sonuçların yine de ihtiyatla karşılanması ve yeni araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini belirtirken, bulguların kesinleşmesi halinde bu durumun halk sağlığı alanında 'çok ciddi yansımaları' olacağını da kaydetti.

Bu alandaki önde gelen araştırmacılardan olan Amerikalı Profesör Sam Milham ise, araştırmada elde edilen sonuçların kesinliğinden şüphesi olmadığını belirterek, kısa süre önce Kanada'da yapılan bir deneyde, gebe farelerin benzer oranda radyasyona maruz bırakıldığını ve yavrularının beyinlerinde yapısal değilşiklikler tesbit edildiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious