Hamile ve engellilere sıcak hava izni

Hamile ve engellilere sıcak hava izni.11558
  • Giriş : 29.06.2017 / 17:15:00

Aydın'da hamile ve engellilere sıcak havadan dolayı izin verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afrika sıcaklıkları ülkeyi kasıp kavuruyor. Aydın'da kamu kurum ve kuruluşlarında hamile ve engellilere sıcak havadan dolayı izin verildiği açıklandı. Şanlıurfa'da ise sıcaklık 50 dereceyi geçti.

Şanlıurfa'da 2 günden Aydın'nda ise  valilik kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan  engelli ile hamilelerin, ilde hava sıcaklığının artması nedeniyle yarın idari  izinli sayılmasına karar verdi.Aydın'da sıcaklığın yarın 44 derece olacağı tahmin ediliyor.

TRABZON'DA YÜKSEK NEM ETKİLİ OLUYOR

Trabzon'da sıcak hava ve yüksek nem etkili oluyor. Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre,  haziran başından itibaren etkili olan serin hava ve yağışlar, bir süredir yerini  sıcak ve güneşli havaya bıraktı.  Hava sıcaklığının ortalama 27 derece, nem oranının ise yüzde 80 olarak  ölçüldüğü kentte, sıcak havanın 4 Temmuz Salı gününe kadar artarak etkili olması  bekleniyor. Özellikle nemden bunalan vatandaşlar serinlemek için park ve ağaç  gölgelerinde oturmayı tercih ediyor. Yaz tatilinden dolayı günlerini oyunla geçiren çocuklar ise  parklardaki süs havuzlarına girerek serinlemeye çalışıyor.

Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Ardahan illeri  için 2-6 Temmuz'da "kuvvetli sıcak hava dalgası" uyarısında bulunuldu.    Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan  açıklamada, 2 Temmuz Pazar günü saat 06.00'dan 6 Temmuz Perşembe günü saat  06.00'ya kadar Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan ve çevrelerinde  "kuvvetli sıcak hava dalgası" beklendiği bildirildi.    Yetkililer, oluşması muhtemel risklere karşı, başta yaşlılar, çocuklar  ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşları güneş ışınlarının dik  geldiği 10.00-16.00 saatlerinde güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaları  hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları  konusunda uyardı.

  Vatandaşların mümkün olduğunca güneşten kaçınması gerektiği vurgulanan  açıklamada, şunlar kaydedildi:    "Zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatlerinde dışarıya çıkılmamalıdır.  Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce,  açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka  kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı  yiyeceklerden kaçınmalı ve bol sıvı tüketilmelidir."

GÜNEYDOĞU'DA KAVURUCU SICAK

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kavurucu sıcak  bunaltıyor.  Bölge genelinde hava sıcaklığında geçen haftaya göre 6-7 derece artış  oldu. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Batman'da sıcaklık 40 dereceyi  aşarken, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde ise 45 dereceye ulaştı.  Kavurucu sıcaktan bunalan vatandaşlar, 11.00-16.00 saatlerinde dışarı  çıkmamaya özen gösteriyor. Bu nedenle il ve ilçe merkezlerinde cadde ve sokaklar,  özellikle öğle saatlerinde adeta boşalıyor. Vatandaşların büyük çoğunluğu klimalı mekanlarda oturmayı tercih  ederken, bazı kişiler ise park ve bahçelerdeki gölgelik alanlarda serinlemeye  çalışıyor.

  Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'da dezavantajlı ailelere mensup  çocuklar, Anzele'deki süs havuzlarına girdi. Çocuklarını yüzme havuzuna götüremediğini dile getiren Vedat  Ramazanoğlu, bu nedenle onları serinlemeleri için süs havuzuna getirdiğini  kaydetti. Ramazanoğlu, evinde kliması olmayanların nispeten daha serin olan  parkları tercih ettiğini söyledi.

   Parkta dinlenen Gencer Arpacı, evinin sıcak olması dolayısıyla yeşil  alana geldiğini belirterek, "Denize veya havuza girme şansımız da yok. Yeşil  alanlarda ya da tarihi surların diplerindeki gölgelik alanlarda oturuyoruz."  dedi. İstanbul'dan yakınlarını ziyarete geldiğini dile getiren Mehmet Ali  Kaya da sıcak dolayısıyla cami avlusunda dinlendiğini ifade ederek, "Evde klima  yok, ben de cami avlusu serin olduğu için buraya geldim." ifadesini kullandı.

GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

Tarlada güneş altında 40 dereceyi aşan sıcakta çalışan işçiler ise  büyük sıkıntı yaşıyor. Güneş çarpmasına karşı işçiler ıslattıkları bezle baş ve  yüzünü kapatıyor. Tarım işçisi 7 çocuk babası 50 yaşındaki Hasan Saran, ailesinin  geçimini temin etmek için zor şartlarda çalıştıklarını kaydederek, "Güneşin  altında çalışmak çok zor ama buna mecburuz. Sık sık kafamıza su dökerek  serinlemeye çalışıyoruz." diye konuştu.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*