Hamilelere dis uyarisi

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Düzenli olarak dis hekimi kontrollerine gitmeniz ve dis temizligi yaptirmaniz, hamileliginiz süresince acil bir durumla karsilasma ihtimalinizi azaltacaktir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu tür bilgilerin yanlis oldugunu belirten Memorial Hastanesi Agiz ve Dis Hastaliklari Tedavisi doktoru Mert Topçubasi bütün bunlara ragmen hamilelikte anne adaylarinin dis çürüklerinden ve özellikle dis eti sorunlarindan yakindiklarinin altini çiziyor."Hamilelikte dis kaybinin sebebi hamilelik degil, dislerin çürümesidir" diyen Topçuoglu, sunlari söylüyor: "Dislerin üzerinde biriken yiyecek artiklari ve mikroorganizmalar disi çürütecek asitleri olusturur. Mikroorganizmalar varliklarini sürdürmek için ihtiyaç duyduklari nisastayi ise yedigimiz yiyeceklerden temin eder. Bu sebeple gün içinde sikça yemek yemeniz gerekiyorsa, tercihinizi sekerli ve nisastali besinlerden çok meyve, sebzeler; asitli içeceklerden ziyade süt ürünleri ve su yönünde kullanmaniz daha uygun olacaktir."

DIS HEKIM KONTROLU SART

Agiz bakiminiza dikkat etmeniz sadece sizin için degil, bebeginiz için de son derece önemlidir: Yapilan çalismalarda siddetli dis eti iltihabi sorunu olan annelerin erken dogum yapma ihtimallerinin yüksek oldugu bildirilmistir. Dis eti iltihabi kan dolasiminiza karisarak erken dogumu baslatabilir. Dis çürüklerini ve dis eti hastaliklarini önlemek için yapmaniz gereken günde 2 kez, 3 dakika süre ile dislerinizi fluorid içeren bir dis macunu ile firçalamak, dislerinizin arasini dis ipi ile temizlemek ve fluoridli bir gargara ile çalkalamaktir. Hamileliginiz dis tedavisi yaptirmaniza engel degildir. Ancak eger daha önceden düsük hikayeniz varsa veya düsük yapma ihtimaliniz varsa, hamileliginizin ilk üç ayinda çok acil olmayan tedavileriniz yapilmayacaktir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious