Hamilelere 'sıcak' uyarısı

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Hamileleri sıvı kaybına dikkat etmeleri konusunda uyaran Dr. Müge Harma, “Sağlıklı bebek sahibi olmak için yaz aylarında çok dikkatli olunmalı.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaz aylarındaki sıcak havalar da bu değişiklikler nedeniyle daha çok hamileleri etkiliyor. Uzmanlar, bunaltıcı yaz sıcaklarının erken doğum ve düşük ihtimalini artırdığını belirterek, “Sağlıklı bebek sahibi olmak için yaz aylarında çok dikkatli olun.” uyarısında bulunuyor.

Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müge Harma, hamile bayanlara yaz sıcaklarının olumsuz etkisinden korunma önerilerinde bulundu. Gebelikte bünyenin ciddi bir değişim geçirdiğini hatırlatan Harma, bu nedenle hamilelerin sıcak havalardan daha fazla etkilendiğini kaydetti. Özellikle sıvı kaybının tehlikeli sonuçlar doğurduğunu dile getirerek, “Yaz döneminde erken doğum, düşük yapma riski daha çok görülüyor. Ayrıca anne karnında bebeğin içinde bulunduğu amnion suyunun normalden az olması gibi tehlikeli durumlar da yaşanabiliyor.” dedi. Annede de idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık ve hemoroid (basur) gibi problemlerin ortaya çıktığını bildirdi. Harma, sıvı kaybından kaynaklanan riskleri azaltmak için hamilelere günde en az 8-10 bardak su tüketme tavsiyesinde bulundu. Aşırı sıcakların yaşandığı günlerde ise egzersiz yaparken 15 dakikada bir yarım bardak su içilmesi gerektiğini anlattı.

Doç. Dr. Müge Harma, anne adaylarından güneşin dik geldiği öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını isteyerek, “Gebelikte hormonların etkisiyle ciltte koyu renkli lekeler oluşuyor. Güneş altında bunlar iyice artıyor. Bu nedenle dışarı çıkarken el ve yüzünüze yüksek faktörlü koruyucu krem sürün, ayrıca şapka takın.” uyarısını yaptı. Ayrıca dışarı çıkarken terletmeyecek açık renkli kıyafetlerin giyilmesini istedi. Öte yandan yaz aylarında hamilelerin beslenme düzenine de dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Harma, “Düşük kalorili ve az yağlı yiyecekleri tercih edin. Mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanan salatalar da yaz aylarında iyi bir vitamin kaynağı olur.” diye konuştu.

Tatile çıkmayı planlayan anne adaylarına da seslenen Harma, “Gebeyken tatil planlarınızı ertelemeye gerek yok. Fakat, uzun sürecek yolculuk yapacaksanız dolaşım sisteminizin olumsuz etkilenmemesi için mutlaka 2 saatte bir kısa süreli ayağa kalkma ve yürüme egzersizleri yapın. Bu arada uçak yolculuğu öncesi doktora görünüp rapor alın.” değerlendirmesinde bulundu. Harma, ayrıca doğuma yakın dönemde uzun yolculukların riskli olduğunu vurguladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Müge Harma, anne adaylarının yaz aylarında sabahları veya akşamüstü yürüyüş yapabileceğini aktardı. Ayrıca temizliğinden emin olunan havuzlarda da yüzebileceklerini kaydederek, “Yürüyüş ve yüzme vücudun tüm adele sistemini çalıştırarak genel sağlık üzerinde olumlu etkiler yapıyor. Bu sayede doğum da daha kolay geçiyor.” açıklamasını yaptı. Harma, ancak spor yaparken vücudun fazla zorlanmaması, fazla sıvı kaybedilmemesi ve güneş ışınlarına maruz kalınmamasına da dikkat edilmesini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious