Hamilelerin sigara içmesi yasak

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Tayvan Meclisi dün akşam aldığı kararla hamile kadınların ve 18 yaşını doldurmamış kişilerin sigara içmesini yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni uygulamaya göre, vatandaşlar sigara içen hamile veya 18 yaşın altındaki kişileri 0800 531 531 numaralı ücretsiz hatta bildirebilecek. Sigara içtiği tesbit edilenler konu hakkında özel derslere katılmak zorunda. 18 yaşından küçük kullanıcıların cezasını ise ebeveynleri ödeyecek. Kanunla sigara üreticilerinin "ligth sigara" gibi terimlerle sigarayı sağlığa zararsızmış gibi göstermesi de yasaklandı. Sigara satıcıları da sigarayı teşvik edici reklam ve promosyon yapmaları da yeni kanunla suç kapsamına girdi. Yasağa uymayan şirketler 5 milyon NT (218,5 bin YTL) ile 25 milyon NT (1,1 milyon YTL) arasında ceza alacaklar. Cezalar kurumların yasayı deldikleri her sefer için ayrı ayrı uygulanacak. Meclis kamuya açık yerlerde sigara yasağı konusunda ise fikir birliği sağlayamadı. Konu alt komisyonda görüşülüp yeniden meclis gündemine gelecek.

Sigara karşıtı dernekler ise meclisin bütün kapalı alan ve işyerlerinde sigarayı yasaklaması gerektiğine inanıyorlar. Sigara karşıtları özellikle pasif içicilerin sigaranın zararlarından korunması konusunda meclise baskı yapıyorlar.

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre 23 milyonluk ülkede 18 yaş üzeri 4 milyon sigara tiryakisi var. Sigara gençler ve kadınlar arasında giderek popülerleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious