Hamileliğin tatsız yanı; reflü

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Hamilelikte salgılanan hormonlar ve büyüyen rahmin mideyi yukarıya itmesi reflüyü tetikliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anne adayları heyecanla bebeklerini beklerken, gebeliğin tetiklediği bazı problemlerle de karşılaşıyorlar. Bunlardan en sık karşımıza çıkan ise reflü denilen midedeki asitin yemek borusuna doğru kaçması olarak tarif edebilecek durum.

NEDEN OLUR?
Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölümü'nden Uzman Dr.İbrahim Sözen, gebelikte görülen reflü hakkında bilgi verdi. Anne adaylarının yaklaşık üçte ikisi reflü belirtilerinden şikayetçi oluyor. Hamileler, göğüs kemiğinin arkasında bir yanma ve acı hissi duyarlar.

RAHİM BÜYÜYOR
BazI durumlarda asitli mide sıvısının daha da yukarı kaçması sonucu bu his boğaza yakın bölgelerde dahi hissedilebilir. Hamilelikte bu durumun bu kadar yaygın olmasının temel nedeni çok yoğun olarak salgılanan progesteron hormonunun yemek borusu ile mideyi ayıran ve genelde kapalı durması gereken kapakçığı (sifinkter) gevşetmesi ve bu suretle asitli mide sıvısının geriye kaçışını kolaylaştırmasıdır. Bunun dışında büyüyen rahimin yukarıda yer alan mideyi daha da yukarıya iterek pozisyonunu değiştirmesi de bir etkendir.

Neler yapılabilir?
Gecelerİ oluşan reflü belirtileri için yapılabilecek en kolay şey gebenin başını yukarda kalacak şekilde yatış pozisyonun değiştirilmesidir. Gebelikte bu durumun ilaçla da tedavisi mümkündür ve çoğu ilaç bebek açısından güvenlidir. Çoğunlukla çiğneme tableti şeklinde alınan ilaçlar midede varolan asiti nötralize ederler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious