Hamilelikte ağız sağlığına dikkat

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Diş hekimi Murat Kaya, hamileliğe karar vermeden önce ve hamilelik döneminde ağız-diş sağlığı kontrolü yaptırmanın önem arzettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaya, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, hamilelik planlanıyor veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekiminin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi. Hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağını anlatan Kaya, hamilelik sırasında değişen hormon dengelerinin diş etlerinde hassasiyete neden olduğunu, hamilelik sırasındaki yaşanan mide bulantıları sonucunda ağızda asidik bir ortam oluştuğunu, bunun da çürüklerin hızlı ilerlemesine ya da yeni çürükler oluşmasına neden olduğunu ifade etti.

Kaya, halk arasında hamilelikte anne dişlerinin kalsiyum kaybından ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği şeklinde yanlış inanışların bulunduğunu bunun ise doğru olmadığını kaydetti. Hamilelikte kaybedilen dişlerin sebebinin bebeğin anneden aldığı kalsiyumun olmadığını dile getiren Kaya diş kaybının ağız hijyenine dikkat edilmemesinden kaynaklandığını söyledi. Kaya şunları söyledi: "Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekimi ziyaret edilmelidir. Hamilelik döneminde diş röntgeni çekilmesi, antibiyotik ve Ağrı kesiciler kullanılması risk oluşturuyor. Bu nedenle hamilelik öncesinde mutlaka ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçilmeli. Hamilelik sırasında ağız hijyenine mutlaka dikkat edilmeli. Hamilelikte diş tedavisine en uygun zaman 3 ve 6. aylardır. Hamilelik sırasında bilinçsizce ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fıçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su veya anti-plaque ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious