Hamilelikte aşırı süt tüketimine dikkat edin!

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Figen Taşer Güney, hamilelerin vücutlarındaki kalsiyum açığını kapatmak için gebeliklerinde aşırı derecede süt tüketmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney, hamilelikte günde bir bardak süt içilmesinin yeterli olduğunu belirtti. Aşırı süt tüketiminin kansızlığa neden olduğunu ifade eden Güney, “Gereğinden fazla süt tüketimi hem şişkinlik ve gaz yaparak anneyi rahatsız eder hem de kansızlığa neden olur. Çünkü sütteki kalsiyum demir emilimini azaltarak kansızlığı ortaya çıkarır.” diye konuştu. Hamilelik döneminde kadınların zaten kansızlığa bir eğilimi olduğunu aktaran Güney, bu nedenle sütün gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise et tüketimi. Yeteri kadar pişirilmemiş etler ‘toxoplasma’ adı verilen bir enfeksiyonu oluşturarak anne karnındaki bebeğin sakat doğmasına neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Figen Taşer Güney, anne için zararlı olmayan bu enfeksiyonun bebeğin beyin yapısına zarar verdiğini belirtti. Hamile kadınları başta çiğ köfte olmak üzere salam, sosis gibi ürünleri yememe konusunda uyardı. Proteinin hamilelik döneminde mutlaka alınması gerektiğini vurgulayan Güney, anne adaylarına balık ve kuruyemişi tavsiye ettiklerini söyledi. Özellikle son üç ay balık çokça tüketilmeli. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler de anneler için gerekli besinler içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious