Hamilelikte çaya dikkat!

  • Giriş : 31.01.2006 / 00:00:00

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Saygın Micozkadıoğlu, hamilelik dönemi boyunca bilinçli beslenme ve fiziksel aktivite ile hem annenin, hem de bebeğin sağlığının korunabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gebelikte ayda 1.5 kilo alınması gerektiğini söyleyen Micozkadıoğlu, “Kilo artışı normalin altında kalan gebeler de, düşük kilolu bebek doğurma tehlikesiyle karşı karşıyadır” dedi.

Kalsiyum ve folik asidin önemi
Gebelerin, diğer kadınlara oranla yüzde 15 daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğunu belirten Micozkadıoğlu, hamilelikte özellikle kalsiyum, demir ve folik asidin önemine işaret ederek, bunların eksikliklerinde mutlaka ilaç takviyesi yapılması gerektiğini söyledi. Folik asit takviyesinin tüp kusurlarının oluşum riskini azalttığını ve bebeğin özellikle ilk aylardaki gelişimini olumlu etkilediğini belirten Micozkadıoğlu, folik asidin yeşil sebzelerde bol miktarda bulunduğunu kaydetti. Micozkadıoğlu, ayrıca gebelikte artan protein ihtiyacının karşılanması için balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılmış besinlerin bol miktarda alınması gerektiğini söyledi. Micozkadıoğlu, kepekli gıdaların, bazı besinlerin emilimini bozduğu için fazla tüketilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Konserveden uzak durun
Micozkadıoğlu, konserve gibi işlenmiş gıdalardan gebelik süresince uzak durulmasını tavsiye etti. Micozkadıoğlu, hamilelikte çay, kahve gibi içeceklerin günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerisinde bulunarak, bitki çaylarının bazılarında da katkı maddesi olduğunu belirtti. Gebelikte tuz miktarının azaltılmasıyla ödem ve hipertansiyonun kontrol edilebileceğine işaret eden Micozkadıoğlu, “Kek, reçel, meşrubat gibi gıdalar, kilo artışına neden olabileceği için şeker tüketimine dikkat edilmeli. Ayrıca, çiğ ve az pişmiş etten uzak durulmalı, tereyağı ve iç yağdan kaçınılmalı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious