Hamilelikte diş çürümeleri artıyor

  • Giriş : 16.01.2008 / 20:33:00

Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması, dişlerin normal dönemden daha çabuk çürümesine uygun ortam hazırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anne adayları, hamilelik döneminde, eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yaparsa normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz. Ancak dikkat edilmediği takdirde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, 'Halk arasında 'Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu sebepten ötürü anne adaylarının diş kaybına uğradığı' şeklindeki düşünce bilimsel bir gerçeği yansıtmıyor' dedi.

HORMON DÜZEYLERİ
HAMİLELİKTE ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağını hatırlatan Dr. Kışlaoğlu, 'En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştır. Bu durum, dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır' dedi.

ŞEKERDEN UZAK DURUN!
DR. Kışlaoğlu, anne adaylarının hamilelik döneminde nasıl beslenmesi gerektiğini şöyle anlattı: 'Anne adayları, hamilelik süresince A,C ve D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum yönünden zengin temel besinler, meyveler ve sebzeler almaya dikkat etmeli. Hamileyken ayrıca tahıl, süt ve süt ürünleriyle, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır. Anne adayları, -özellikle yemek aralarında- şekerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.'
Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması, dişlerin normal dönemden daha çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Hamilelikte dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır; bu dönemde tatlıya, abur cubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir.

İLK ÜÇ AY ÖNEMLİ
HAMİLELİĞİN ilk aylarında görülen kusmalardan sonra anne adayı ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir. Gebelik hormonlarının etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne adayı, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Bu saydığımız sebeplerden dolayı anne adayları, hamilelik döneminde diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Kışlaoğlu, ''Bebeğin organ gelişim evresi olan hamileliğin ilk üç ayında dental tedaviden kaçınılması gerekiyor. Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda müdehale gerekebilir' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious