Hamilelikte uzun süre dinlenmeyin

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Sağlık dünyası, gittikçe daha fazla bilimsel çalışmanın, hamilelikte uzun süreli dinlenmenin zararlarını ortaya çıkardığına dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son olarak ABD'de yayınlanan New York Times Gazetesi'nde yer alan bir haberde yatarak dinlenmeyi uzaydaki ağırlıksızlığın simülasyonu için kullanan NASA bilim adamlarının, sürekli yatakta dinlenmenin kas, kemik ve kardiyovasküler sistem için zararlı olduğunu ortaya çıkardığı belirtildi. Hamile bayanlarda sürekli dinlenmenin yol açtığı dejenerasyon, 48 saatlık yatarak dinlenmeden sonra açıkça görülmeye başlanıyor; ancak esas zarar doğumdan sonra anlaşılıyor.

ERKEN DOĞUM RİSKİ VARSA...

İstatistiksel verilere göre ise ikiz veya üçüz bebek taşıyan annelerin tamamı ve yaklaşık 700 bin anne adayına doktorları tarafından yatarak dinlenmesi tavsiye ediliyor. Çünkü doktorlar yüksek kan basıncından erken doğum ihtimaline kadar birçok durumda dinlenmenin iyi geldiğini düşünüyor. Ancak NY Times'in haberine göre Amerikan Kadın Doğum Uzmanları Akademisi (ACOG) artık erken doğum risklerinde yatarak dinlenmeyi önermiyor. Çünkü yapılan kliniksel araştırmalar yatarak dinlenmenin birçok durumda faydası olmadığını ortaya çıkardı. Hatta bazı hastaneler yatarak dinlenmesi önerilen anne adaylarının hafif egzersizler yapmasını önermeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious