Hamilelikteki rahatsızlıklar işitme kaybına yol açıyor

Hamilelikteki rahatsızlıklar işitme kaybına yol açıyor.8092
  • Giriş : 12.07.2007 / 23:13:00

Annenin hamilelik sırasında geçirdiği bazı rahatsızlıklar veya alkol kullanımı, bebekte işitme kaybına sebep olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuklarında işitme kaybı olduğunu düşünen ebeveynleri uyaran Erzurum Özel Şifa Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Sezgin Bekdemir, birtakım basit testler ya da belirtilerle çocuklarda işitme kaybı olup olmadığının anlaşabileceğini ifade etti.

Bekdemir, annenin hamilelik sırasında kızamıkçık, viral bir enfeksiyon ve grip geçirmiş olması veya anne adayının hamilelikte alkollü içecek tüketmesinin çocuklarda işitme kaybına yol açabileceğine dikkat çekti.

İşitme kaybının belirtileri

Dr. Sezgin Bekdemir, işitme kaybının belirtilerini şöyle açıkladı:

Annenin hamilelik sırasında kızamıkçık, viral bir enfeksiyon ve grip geçirmiş olması ve annenin hamilelikte alkollü içecek tüketmesi.

Yenidoğan döneminde, bebeğin doğumdaki kilosunun 1.600 gramdan düşük olması, yüz ve kollarının görüntüsünün farklı olması, doğumda bebekte sarılık görülmesi ve kan değişimi uygulaması, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 5 günden fazla kalması, damardan iğne ile antibiyotik alması (gentamisin, streptomisin, amikasin vs.) ve bebeğin menenjit geçirmesi.

Çocukta nörolojik bir bozukluğun olması.

Çocuğun kafatası kırığı olan ciddi bir yaralanma geçirmesi.

Tekrarlayan kulak enfeksiyonlarının varlığının olması.

Bebeğin yüksek sesli ve gürültülerde uyanmaması.

Bebeğin, başını, gelen ses yönüne doğru çevirmemesi.

13 ay ile 2 yaş arasındaki dönemde çocuğa hafif bir sesle ilk seslenişte doğru yöne dönmemesi, çevreden gelen seslere duyarsız kalması, normal ses yüksekliğinde TV seyretmemesi.

Ne yapmamız gerekiyor?

Bu göstergelerden bir veya daha fazlasının tespit edilmesi halinde çocukta işitme kaybı olma ihtimali var demektir. Dr. Bekdemir, bu tür belirtiler karşısında ebeveynlerin yapmaları gereken konuları ise şöyle sıraladı:

Çocuğunuzda bu göstergelerden bir veya daha fazlası varsa, çocuğun kulak muayenesine ve işitme testine götürülmesi gerekmektedir. Bu, herhangi bir yaşta doğumdan sonra hemen sonra bile yapılabilir.

İşitme kaybı olmasa bile testin ona bir zararı olmaz. Ne var ki; çocuğunuzda işitme kaybı varsa geç teşhis, konuşmada lisan gelişimini etkileyebilir.

Bebeğinizin duyması profesyonel olarak, herhangi bir yaşta test edilebilir.

Okullar başlamadan tüm çocuklara işitme testi yapılmalıdır. Bu anne-baba veya çocuğun fark edemediği hafif işitme kayıplarını ortaya koyabilir.

İşitme kaybı kulak kiri veya kulakta sıvı birikiminden bile kaynaklanabilir. Bu tipte geçici işitme kaybı olan birçok çocuğun ilaç tedavisi veya küçük bir cerrahiyle işitmesi düzeltilebilir.

Geçici işitme kaybının tersine bazı çocukların kalıcı olan sinir kaynaklı sağırlığı vardır. Bu çocukların çoğunluğunun bir miktar kullanılabilir, işitmesi olur. Çok azı tamamen sağırdır.

Mahir İnanç

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious