Hamileyseniz dikkat!

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Gebeliğin son aylarında uzun yolculuklardan kaçının.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Hayvansal ve bitkisel proteinlerle sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Açık büfe olan programlar seçilmesi çok uygun olmayabilir. Ayrıca sık sık ve az beslenmeli, günlük sıvı alımı 3 ya da 4 litreye kadar arttırılmalıdır" diyen uzmanlar, aşırı sıcaklarda da hamilelerin dışarda gezmemesini tavsiye ediyor.
Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başhekimi Op.Dr. Şeref Nişancı, hamile bayanların yolculuk ve tatilde dikkatli olmalarını istedi. Gebelik döneminde tatil ya da başka bir nedenle yolculuk yapılabileceğini ancak bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Nişancı, "Yolculuk esnasında uzun süre oturmak durumunda kalmak kan dolaşımını yavaşlatır. Bu da özellikle son aylarda kramplara, yorgunluğa ve bel ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle uzun süren yolculuklarda ikişer saatlik aralıklarla ayağa kalkmalı, üç-beş dakika d olaşılmalıdır" dedi.

Gebeliğin son haftalarında uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Nişancı "Doğumun başlama ihtimalinin yüksek olduğu bu haftalarda zorunlu olarak yapacağınız yolculuklarda özellikle yol üzerindeki sağlık merkezlerinin telefonlarını ve adreslerini yanınıza alın. Yanınızda gebe takip kartlarınızı ve tüm tetkiklerinizin yer aldığı bir dosyayı yanınızda hazır bulundurun" şeklinde konuştu. Dr. Nişancı, tatil sırasında hijyenik durumundan emin olunan yerlerde yüzülmesini, geceleri yatmadan önce ılık su ile duş alınmasını ve düzenli egzersizlerin de ihmal edilmemesini istedi.

Başhekim Nişancı, tatile giden hamile bayanların sabah erken ve akşam saatlerinde çok yorucu olmayacak şekilde uzun yürüyüşler yapılabileceğini belirterek; "Sportif aletlerle yapılan su sporları gebeler için tehlikeli olacaktır. Güneşte uzun süre kalınmamalı. Sıvı kaybına ve sıcaklığın etkisine bağlı ani tansiyon düşmeleri anne ve bebek için riskli olabilir. Cilt, gebelikte hormonların etkisiyle daha fazla leke oluşturmaya meyillidir. Bu sebeple direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmamalı, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular mutlaka kullanılmalıdır. Tatil sırasıhnda en küçük rahatsızlıkta hemen bir uzman hekime müracaat edilmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious