'Hammadde üretmekle zengin olunmaz'

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ’’Hammadde üretmekle zengin olunmaz’’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eker, Çanakkale ziyareti kapsamında, Çanakkale Ticaret Borsasında düzenlenen ’’Tarım Platformu’’ konulu toplantıda bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin tarım konusunda son yıllarda önemli bir gelişme yaşadığını, ülkedeki insanların yüzde 26,8’inin tarımda çalıştığını belirten Eker, ’’Bu insanlarımızın 2006 yılında ürettiği ürünlerin toplam değeri 38 milyar dolardır. Aynı yılda Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı 9 milyar 775 milyon dolara ulaşmıştır. Bugün Türkiye’nin 26-27 milyon hektar tarım arazisi bulunuyor. Ortalama işletme büyüklüğü 55 dekardır. Bir işletmede verimliliği ve karlılığı etkileyen en önemli faktör ise işletme büyüklüğüdür’’ dedi.

Eker, zaman içinde Türkiye’de tarım sektörünün daha verimli hale gelmesi, kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesi, üreticilerin gelir düzeyinin artması gayesiyle bir takım tedbirler aldıklarını, 8 tane kanundan bir kısmının ilk defa çıktığını söyledi.

’’Hammadde üretmekle zengin olunmaz’’ diyen Eker, eğer bu hammaddenin petrol ya da doğal gaz olmaması halinde, üretilecek tarımsal ürünle zengin olunamayacağını, mutlaka bunların işlemesi, pazar ömrünün uzatılması, zamana yayılması ve ürünlerin katma değerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

-DON SİGORTASI-

Bakan Eker, Tarım Sigortası kapsamında don hasarına yönelik ilk uygulamanın geçen yıl yapıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

’’Dünyanın birçok ülkesinde don sigortasıyla ilgili çok ciddi kısıtlamalar var. Bu zarara karşı başlatılan pilot uygulama Türkiye’de toplam ilçelerin yüzde 10’unda yapıldı. Bu yıl açıktaki tüm meyveler de bu kapsama alındı. Çiçeklenmenin son dönemi burada teminatın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Meyvenin üzerinde bu yıl özellikle durduk. Çünkü Türkiye’de don olayı meyvecilik açısından son derece önemlidir.’’

-KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI PROJESİ-

Kırsal Kalkınma Yatırımları Projesini tüm ülke geneline yaydıklarını, 2006 yılında 1256 proje uygulandığını, bu projelerde yüzde 50 hibe sağlandığını ifade eden Eker, ’’Projeler, bitkisel ve hayvansal üretim, bunların soğuk muhafazası, işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanmasıdır. Bazı illerimiz çok proje üretirken bazılarından ise çok az geldi. Küçük nedenlerden dolayı hazırlanan projelerin bazıları kabul görmedi. Amacımız bunların düzeltilmesini sağlamaktır’’ diye konuştu.

-ORGANİK TARIM KANUNU-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de organik tarım yapılan alanlardaki üretimin yaklaşık 44 kat arttığını, ancak bu oranın arzu ettiklerini düzeyde olmadığını bildirdi.

Türkiye’nin organik tarımda çok büyük potansiyeli bulunduğunu, bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Eker, ’’Dünyada 35 milyar dolar civarında organik gıda maddesinin pazarı bulunuyor. Bu rakamın kısa bir süre içinde 70-80 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bunun için de destekleri farklılaştırdık. Örneğin, organik üretim yapan üreticimize herkese verdiğimizden ilave olarak yüzde 30 fazla destek sağlıyoruz’’ diye konuştu.

-HAYVANCILIK DESTEKLERİ 10 KAT ARTTI-

Hayvancılık desteklerini 10 kat dolayında arttırdıklarını, 2002 yılında toplam hayvancılık desteği miktarının 80 milyon YTL dolayındayken, 2006 yılında bu rakamın 750 milyon YTL’ye yükseldiğini anlatan Eker, 2002 yılında Türkiye’de süt üretiminin 8,4 milyon tonken, 2006 yılında 11,5 milyon tona yükseldiğini, bunun nedenin de hayvanların beslendiği yem kalitesinin artmasına bağlı olduğunu kaydetti.

-HİZMET ALIMI YAPACAĞIZ-

Eker, yayımı özelleştirmek suretiyle özellikle serbest çalışan ve iş bekleyen ziraat mühendislerinin bir araya gelip oluşturduğu şirketleşmelere Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bir takım hizmetlerini devretmeyi planladıklarını, bunun da il ve ilçelerde hizmet alımı şeklinde olacağını söyledi.

Konuşmanın ardından Bakan Eker’e, Çanakkale Valisi tarafından bir plaket ile çeşitli hediyeler sunuldu.

Toplantıya, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İbrahim Köşdere, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus ile üreticiler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious