Hamsi çok, değeri yok

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Ağlar hamsilerle doldu ama balıkçılar memnun değil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yalova Armutlu Fıstıklı köyü balıkçıları avlanma mevsimine bol hamsiyle başlamalarına rağmen fiyatların başlangıçta düşük olduğunu belirtiyorlar.

Fıstıklı köyü balıkçılarından Hafızdayı teknesi sahibi Mustafa Arıkan, sezonu bol hamsiyle açtıklarını, fakat balık fiyatlarının yaptıkları masrafları kurtarmadığını ifade etti. Arıkan, "Ekip olarak büyük uğraşlar sonucu balığa ulaşıp tutuyor, seviniyoruz ama satışa geldiğimizde fiyatların düşük olmasından dolayı yaptığımız emeğin tam karşılığını alamadığımızdan, ekip olarak sevincimiz üzüntüye dönşüyor" dedi.

Balık sezonunda soğuk ,sıcak, fırtına demeden sürekli denize açıldıklarına işaret eden Arıkan, ailelerinden, sevdiklerinden ayrı kalarak büyük fedakarlıklar içerisinde bir çalışma tempoları olduğunu dile getirdi. Arıkan, "Sonunda ailemize getireceğimiz kazanç az olunca yorgunlukla beraber üzüntü de oluyor. Bu mevsim çok iyi bir av bekliyoruz ama bunu değerinde satamama endişesi taşıyoruz" diye konuştu.

Kaptan Arıkan; devlet nasıl çifçiye gelişen dünya koşullarını ve imkanlarını sunmak için mühendisler vererek onları bilgilendirip destekliyorsa, kendilerine de bu konuda destek verilmesini istedi.

Balıkçı Mustafa Arıkan; üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşadıklarını, buna rağmen deniz ürünleri ile ilgili tam anlamıyla bir çalışma olmadığını kaydetti. Arıkan, tutulan deniz ürünlerinin değerini düşürmeden pazara sunma, satma, daha uzun vadede koruma ve deniz ürünlerinin daha çok tüketilmesiyle ilgili devletin balıkçılara destek olasını istedi. Balıkçı Mustafa Arıkan, şöyle dedi:

"Biz her türlü zorluğu yaşayan balıkçılar; tuttuğumuz hamsinin kasasını 10 milyona satıyoruz, pazarda kilosu 3 ile 4 milyondan satılıyor. Zahmeti biz, rahmetini başkası yaşıyor. Bunlar düzeltilmeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious