Hamsi hayat kurtarır

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Hamsi, içeriğindeki omega 3 yağ asitleri ile meme ve kolon kanseri, prostat, depresyon, kalp, diyabet gibi hayatı tehdit eden birçok hastalıktan koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Forever Living Products'ın düzenlediği 'Bitkiler ve Sağlık' konulu 'Yaşam Enerjisi' paneli bu yıl da uzman katılımcıları ve konularıyla gündeme oturmayı başardı. Beslenme uzmanı Taylan Kümeli, Dr. Ayfer Altınok ve Doç. Dr. Mehmet Gürsel'in katıldığı toplantıda, doğal ürünlerin sağlığımıza faydaları, besin tamamlayıcı ve destekleyicilerinin doğru kullanımı, sentetik ilaçların vücudumuzda emilimi ile omega 3 yağ asitlerinin yararları anlatıldı. İşte hayat kalitesini artıran, kolay akılda kalıcı birçok ipucunun verildiği panelden çarpıcı başlıklar...

NAR SUYU KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli: Soya, keten tohumu, kiraz, çilek, elma, ceviz ve kereviz menopoz belirtilerini azaltıyor. Soğan, elma ve yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Doğal bir antioksidan olan nar ve nar suyu ekstresi ise kanser riskini azaltıcı etkiye sahip. Kalp ve damar sağlığını koruyan, bağırsak mikro florasını güçlendiren, enerji veren ve tansiyonu dengeleyen nar suyunun 1 bardağı, 10 bardak yeşil çay ile eşit oranda antioksidan içeriyor. Hücre zarını da güçlendiren üzüm suyu ekstresi, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü artırıyor. Brokoli de kanser riskini büyük ölçüde azaltıcı ve metabolizmayı güçlendirici sebzeler arasında sayılıyor.

OMEGA 3 ALMAK ŞART

Dr. Ayfer Altınok: Meme, kolon kanseri, prostat, depresyon, kalp, Alzheimer, diyabet gibi hastalıklar, omega 3 ve 6 yağ asitlerinin vücudumuzdaki dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Özellikle omega 3 anne ve bebek için büyük önem taşıyor. Günlük alınması gereken 3 gram balık yağı, kişiyi tüm bu hastalıklardan koruyor. Balık yağı içemeyenler, hamsi, uskumru, sardalya, somon balığı, keten tohumu yağı, kabuklu yemişler, yeşil renkli sebzeler ve mısır yiyebilir.

SENTETİK İLAÇLAR HAYATI TEHDİT EDİYOR

Doç. Dr. Mehmet Gürsel: Sentetik ilaçların bilinçsiz kullanılması, vücuda tamiri zor zararlar veriyor. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan, bir görüşe göre eskiden daha seyrek görülen ya da bilinmeyen birçok hastalığın insan yaşamını tehdit etmesinin nedeni sentetik ilaçlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious