Hamsiler karışmış

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sinop Su Ürünleri Fakültesi'nde yapılan araştırmada Azak Denizi'ndeki hamsi türünün, Karadeniz hamsisi ile birbirine karıştığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karışımın, Karadeniz'deki mevcut hamsi kapasitesinin tespiti ve hamsi varlığının artırılması amacıyla fakülte ve NATO işbirliği ile yürütülen inceleme sırasında ortaya çıktı. Genetik yapı bakımından farklılık gösteren bir türe rastlanılması üzerine Bulgaristan'ın Varna kentindeki Genetik Araştırma Enstitüsü'nde yapılan genetik incelemede bunun Azak Hamsi'si olduğu belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan katılan OMÜ Sinop Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Bat, iki farklı popülasyonun Sinop kıyılarında bir arada yaşadığını söyledi.

Bir süredir 'Karadeniz'e kıyısı bulunan Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan ve Rusya bilim adamları tarafından ortaklaşa yürütülen 'Karadeniz Ekosisteminin İyileşmesinde Biyolojik Gösterge Türler" proje çalışması sürüyor. Çalışmaları yerinde izleyen Prof.Dr. Levent Bat, Karadeniz hamsisinin genetik yapısını inceledikleri sırada farklı bir türle karşılaştıklarını kaydetti. Sinop açıklarında alınan örnekler üzerinde yapılan incelemede türün Karadeniz hamsisinin genetiğine uymadığını tespit ettiklerini kaydetti.

Kromozom yapılarında ve DNA testlerinde bunun Azak Denizi hamsisi olduğunun tespit ettiklerini dile getiren Bat, "Azak hamsisi ile ilgili elimizde veriler vardı. Bu Azak hamsisinin normalde Azak'tan pek çıkmadığı söyleniyordu. Bulgaristan kıyılarında da bu türe fazla rastlamadık. Yaptığımız bilimsel karşılaştırmada bu gerçeği ortaya çıkardık. Ancak Azak hamsisi ile Karadeniz hamsisi bir arada üremiyor. Yani mekaniksel olarak bir karışma var. Genetiksel olarak bir karışma söz konusu değil. Yani Sinop açıklarında iki farklı popülasyon bir arada yaşıyor." dedi.

Hamsinin Azak'tan çıkıp İstanbul Boğazı'nı geçerek Sinop'a geldiğini bildiren Bat, "Daha önce yapılan bilimsel araştırmalarda da Azak hamsisinin hamsi türleri içinde aynı bir genetik yapıya sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi bu popülasyonun nedenlerini araştırıyoruz. " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious