'Han Duvarları' beyaz camda

'Han Duvarları' beyaz camda.7287
  • Giriş : 22.10.2008 / 13:12:00

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde çekilmesi planlanan, ancak yapımcı ve AK Parti Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin vefatından sonra askıda kalan ''Han Duvarları'' adlı dizi filmin çekimlerine başlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dizi filmin senaristi AK Parti Niğde Milletvekili İsmail Göksel, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu dizi filmin çekilebilmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Osmanlı Sadrazamı Öküz Mehmet Paşa'yı tanıtmak, Ulukışla ilçesinin kültürel ve ekonomik açıdan canlanmasına katkıda bulunmak amacıyla dizinin çekilmesinin planlandığını anlatan Göksel, şöyle konuştu:

''Dizi için Osman Yağmurdereli ile vefatından 1-2 yıl önce görüşmüştüm. Dizi filmin taslak haldeki senaryosunu merhum Yağmurdereli'ye göstermiştim. Kendisi, senaryoyu çok beğendi, dizinin mutlaka çekilmesi gerektiğini söyledi. Hazırlıklara başlamıştık, ancak Yağmurdereli'nin ömrü bu dizi filmi çekmeye yetmedi.''

Yağmurdereli'nin vefatından sonra İstanbul'da görüştüğü bir yapımcıya Ulukışla'da ''Han Duvarları'' adlı dizinin çekilmesi için teklif götürdüğünü bildiren Göksel, teklifine olumlu yanıt aldığını belirtti.

Dizi film çekimi için hazırlıklara başladıklarını ifade eden Göksel, 2009'un ilk aylarında çekimlere başlanmasını planladıklarını kaydetti.

-ÖKÜZ MEHMET PAŞA-

Öküz Mehmet Paşa veya Kara Mehmet Paşa, I. Ahmet saltanatı döneminde 1614-1616 yıllarında, Genç Osman saltanatı döneminde de toplam 3 yıl sadrazamlık yapmıştır.

Aydın Valiliği sırasında batı Anadolu ticaretinin gelişmesini teşvik için Kuşadası'nda inşa ettirdiği kervansaray, Öküz Mehmet Paşa'nın ismini taşımaktadır.

Öküz Mehmet Paşa, ikinci sadrazamlık döneminde, İran seferi sırasında Niğde'nin Ulukışla ilçesinde de bir kervansaray inşa ettirmiş, bu yapı sonradan Faruk Nafiz Çamlıbel'in ''Han Duvarları'' şiirine ilham kaynağı olmuştur.

Yaşamını 1619 yılında yitiren Öküz Kara Mehmet Paşa'nın mezarı, Halep'te bulunmaktadır.

Öküz sıfatının ise bazı kaynaklarda iddia edildiğinin aksine ''Oğuz'' kelimesinin değişikliğe uğramış hali olmadığı, sadrazamın babasının Karagümrük'te öküz nalbantlığı yapmış olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*