Hangi AKP'li Deniz Baykal'ın istifa etmesini ister ki?

Hangi AKP'li Deniz Baykal'ın istifa etmesini ister ki?.10050
  • Giriş : 24.07.2007 / 19:52:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 19:35:12

AKP'nin başarısının altındaki en büyük etkenlerden biri de Baykal'ın ana muhalefet lideri olarak başarısızlığı değil mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal’ın en büyük destekçisi AKP’liler
Seçime yalnızca iki gün kalmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile seçim öncesi son canlı yayını yapan ekipte ben de vardım.
Rize'nin Güneysu ilçesinde baba evinde İskele Sancak'a konuk olan başbakan o gün olağandışı bir duygusallıkla çıktı karşımıza. Reklam aralarında gözleri yerdeki halının üzerinden hiç kalkmadı. Dalarak bambaşka yerlere gitti adeta. Bizim bilmediğimiz farklı atmosferlere...
Başbakan Erdoğan işte bu ruh hali içerisinde seçim öncesi yapılan açıklamaların belki de en çarpıcı olanına imza attı. Bizzat kendi ağzından aktarıyorum; Tüm liderlerle seçim boyunca sıkıntılar yaşadık. Onların olumsuz sert açıklamaları oldu bizim olumsuz sert açıklamalarımız oldu ve ben hakkımı helal ediyorum!"
Ne kadar şık ne kadar hoş bir yaklaşımdı bu. Olabildiğine gergin bir propaganda döneminin sonunda başbakan tüm liderlere, Baykal'a, Bahçeli'ye, Ağar'a, Uzan'a isim ayırt etmeden hepsine hakkını helal etti.
Başbakanın bu tavrı eminim gelecek seçim dönemleri için de örnek teşkil edecektir. Ama hepsi bu kadar değil! Başbakan oluşacak Meclis'te ülkeyi kaosa sürükleyebilecek olumsuzların önüne geçmek için de bir adım attı. Yine kendi ifadeleriyle aktarıyorum; "Temennim odur ki, açılacak yeni meclis döneminde her şeyi aynı masa etrafında konuşarak ülkemizin menfaatlerini Türkiye'nin geleceğini hep birlikte başarır ve dünya ilkleri arasına Türkiye'mizi sokarız!" Meclis'e girmeyi başaran diğer siyasi parti liderlerine açık bir çağrıydı bu. "Dünü unutalım, yarın hep birlikte ülkenin ortak çıkarları için çalışalım" dedi başbakan. Ne dersiniz, bu sözlerin ardından artık "uzlaşma" kelimesi için yeni bir tanım aranır mı? Bence aranmaz!
* * *
Başbakanın helallik çağrısına diğer liderlerden cevap geleceğini sanmıyordum. Nitekim bu düşüncemde haklı çıktım. Ancak bir lider başka bir konuda hem de seçim akşamı sandıktan çıkan kesin sonuçların tamamı belli olmadan helallik istedi. Demokrat Parti Lideri Mehmet Ağar'dan bahsediyorum. Ağar seçim sonuçları netleşmeye başladıktan sonra istifa eden ilk genel başkan oldu. Daha önce Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller'in yaptığı gibi seçimin faturasını kendisine kesti Ağar ve partililerinden helallik isteyip siyaset arenasından evine çekildi. Gidişi bu liderlere benzedi ama dönüşü onlarla aynı mı olacak işte bu konuda tereddütlerim var. Onu en yakından tanıyanlar Mehmet Ağar'ın yeniden siyasete dönmesinin zor olduğunu söylüyor.
* * *
Zor olan bir başka şey; Deniz Baykal'ın aynı iradeyi göstermesi! CHP Genel Başkanı seçim sonuçlarını başarısızlık olarak kabul edecek mi noktasında bile tereddütlerim var! Yinede küçükte olsa istifa etme ihtimali yok değil Baykal'ın! seçim gecesi CHP Genel Merkezi'nde yaşananları hep birlikte izledik. seçim sonuçlarının netleştiği ilk dakikalardan itibaren "Baykal istifa" sesleri yükseldi. Bu slogana tepki gösteren parti görevlileri ise protestoculara "Hepiniz AKP'lisiniz" diye yanıt verdi. İşte buna çok güldüm.
Söyler misiniz; hangi AKP'li Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı bırakmasını ister ki? AKP'nin başarısının altındaki en büyük etkenlerden biri de Baykal'ın ana muhalefet lideri olarak başarısızlığı değil mi? İşte bu yüzden AKP'liler Baykal'ı seviyor ve Genel Başkanlığa devam etmesini istiyor. Bakalım Baykal AKP'lileri mi yoksa partililerini mi sevindirecek? Bekleyip, göreceğiz!

Erhan Çelik -BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious