Hangi beldeler köy olmaktan kurtuldu?

Hangi beldeler köy olmaktan kurtuldu?.14293
  • Giriş : 01.11.2008 / 11:29:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 18:27:42

Anayasa Mahkemesi, 862 belde belediyesinin köye dönüşmesinin iptal edilme talebini bir madde hariç reddetti. Dava açan beldeler köy olmaktan kurtuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılmasına ilişkin 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı sonuçlandırdı.

Buna göre sayım yapılırken nüfusu 2000'in altında olan beldelerden, kanunun Resmî Gazete'de yayımlandığı tarihte nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar kapsam dışında kaldı. Ayrıca, kültür, turizm koruma ve gelişim içerisinde olanlar ve turizm öncelikli beldeler de kapanmayacak.

Kanunun geçici 1. maddesinin birinci fıkrası ise Anayasa'ya aykırı bulundu. Söz konusu fıkra, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesinin tamamının kapanmasını öngörüyordu. Ancak kararla birlikte, turizm öncelikli belediyeler ve kanunun Resmî Gazete'de yayımlandığı tarihte nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar kapsam dışında kaldı. Diğerlerinin tüzel kişiliği sona ererken, 43 yeni ilçenin kurulması da kesinlik kazandı. Büyükşehir sınırları içerisindeki ilk kademe belediyeleri, yerel seçimle birlikte mahalleye dönüşecek.

Mahkeme, CHP'nin iptal talebini reddederken, bazı belediyeleri ise kapanmaktan kurtardı. Karara göre, 862 beldenin 'hepsi' yerel seçimlerden sonra köy olmayacak. Adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açan, yasanın yürürlüğe girdiği 22 Mart 2008 tarihinden önce nüfusu 2 binin üzerine çıkan belde belediyeleri kapatılmayacak. Ayrıca, kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesinde kalanlar ile 2008 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca turizm öncelikli olarak gösterilen beldelerdeki belediyelerin tüzel kişiliği de devam edecek. Turizm öncelikli 100 civarında belde belediyesinin bulunduğu belirtiliyor.

Nüfusu 2000'in altında olan beldeler için tıklayınız...

Mahkeme, büyükşehirlerdeki 283 ilk kademe belediyesinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasına ise onay verdi. Aralarında Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu çeşitli illerde 43 yeni ilçenin kurulması Anayasa'ya uygun bulundu.

ZAMAN/HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*