Hangi bölgede hangi haşere yaygın

Hangi bölgede hangi haşere yaygın.14708
  • Giriş : 12.06.2009 / 11:09:00

'Akdeniz ve Ege'de sivrisinek, Marmara Bölgesi'nde sinek, hamam böceği ve kemirgen, İç Anadolu'da ise kene ile mücadele ön plana çıkıyor'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de haşere ve kemirgenlerle mücadelede yılda yaklaşık 155 milyon TL harcandığı, son yıllarda kene ısırması sonucu ölümlerin artmasıyla özellikle bahçeli konut ve sitelerde ilaçlamaya önem verilmeye başlandığı bildirildi.

Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü Derneği (HASKOD) Başkanı Orhan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taşıdıkları virüs nedeniyle birçok hastalığa davetiye çıkaran sivrisinek, kara sinek ve hamam böceği ile fare gibi kemirgenlere karşı mücadele sezonunun başladığını söyledi.

İlaçlama ile ilgili Sağlık Bakanlığının hazırladığı düzenlemenin 27 Ocak 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Yılmaz, düzenlemeyle her önüne gelenin ilaçlama yapamayacağını, yapan firmaların da mutlaka ''Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı Halk Sağlığı İlaç Uygulama İzin Belgesi'' bulundurması gerektiğini hatırlattı.

Yılmaz, Sağlık Bakanlığından izin belgesi alan 600 firmanın bulunduğunu, yaklaşık 2000 firmanın ise ruhsatsız çalıştığını ifade etti.

Orhan Yılmaz, son yıllarda kene ısırması sonucu ölümlerin artmasıyla özellikle bahçeli konut ve sitelerde ilaçlamaya önem verilmeye başlandığını bildirdi.

En çok ilaçlamanın Akdeniz, Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yapıldığına dikkat çeken Yılmaz, ''Akdeniz ve Ege'de sivrisinek, Marmara Bölgesi'nde sinek, hamam böceği ve kemirgen, İç Anadolu'da ise kene ile mücadele ön plana çıkıyor'' dedi.

Yılmaz, daha çok yaz aylarında çoğalan haşere ve kemirgenleri yok etmek için yılda yaklaşık 155 milyon TL harcandığını belirterek, ''Bunun 100 milyon TL'si sivrisinek ve karasinek, 50 milyon TL'si fare, hamam böceği ve benzeri yürüyen haşerelere karşı, 5 milyon TL'si ise bu yıl ilk kez ağırlıklı olarak çalışmaya başladıkları kene mücadelesine harcanıyor'' dedi.

-''BAKANLIKTAN ONAYLI İLAÇLAR KULLANILMALI''-

Çevre sağlığı sektöründe haşere ile mücadelenin yanı sıra kullanılan ilaçların da çok önemli olduğunu vurgulayan Orhan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Çünkü kullanılan ilaçlar direkt olarak insanların bulunduğu ortama atılıyor. Bu nedenle ilaçlama ve ilaç seçimi profesyonellik gerektiriyor. Sektörde faaliyet gösterenler mutlaka eğitim almalı. Ruhsatsız çalışan firmaların kullandığı ilaçlar birçok tehlikeyi beraberinde getirerek insan sağlığını tehlikeye atabilir. İlaçların mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylı olması gerekiyor.''

Yılmaz, haşere ve kemirgenlerle mücadele konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*