Hangi bölgeler ağrı çekiyor?

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Türkiye’de ağrı üzerine yürütülen araştırmanın sonuçları, insanların yüzde 69’unun ağrı çektiğini gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Klinik Farmakoloji Derneği, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği işbirliğiyle Türkiye’nin yedi bölgesinde 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ’Türkiye Bilimsel Ağrı Araştırması’nın sonuçları, Conrad Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Kadınların yüzde 74.4’ü

Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, araştırmanın aralık 2005-nisan 2006 tarihleri arasında yapıldığını belirtti:

’’Türkiye’de insanların yüzde 69’unun ağrısı var. Her yıl 48 milyon kişi Ağrı yaşıyor. Kadınların yüzde 74.4’ü, erkeklerin ise yüzde 63.8’i Ağrı çekiyor. En çok Ağrı çeken insanların yaşadığı bölgeler, yüzde 84.6 ile Doğu Anadolu, yüzde 78 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri.

Bunun sebebi ekonomik. En az Ağrı çeken insanlar ise yüzde 56.2 oranıyla Marmara’da. Bu oranlar Ege’de yüzde 72.9, Akdeniz’de yüzde 72.7, Karadeniz’de yüzde 66.6, İç Anadolu’da ise yüzde 74.’

Tulunay, Türkiye’de Ağrı ile yaşam süresinin, beş yılla, ortalaması yedi yıl olan

Avrupa ülkelerinden düşük olduğunu da belirtti.

Bu sonucun Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden daha genç bir nüfusa sahip olmasından kaynaklandığını vurgulayan Cankat Tulunay, Ağrı çeken her üç kişiden birinin ağrıyı her gün hissettiğini belirtti.

Yüzde 29’u baş ağrısı

Tulunay, ’’en çok görülen ağrı, baş ağrısı. Yüzde 29, baş ağrısından şikayetçi. Bunu bel (yüzde 21) ile bacak (yüzde 11) izliyor’’ dedi.

İnsanların yüzde 50.9’unun çektiği ağrının nedenini bilmediğini dile getiren Tulunay, ağrıları tanımlamakta da zorluk çekildiğini söyledi.

Araştırmada, akut ağrıların yüzde 59.5, kronik ağrıların ise yüzde 9.5 oranında görüldüğünü belirten Tulunay, kadınların yüzde 61.2, erkeklerin ise yüzde 58’inin akut, kadınların yüzde 13.2, erkeklerin ise yüzde 5.8’inin kronik ağrılar çektiğini belirtti.

Prof. Dr. Tulunay, ’’en sık kulanılan Ağrı kesici Aspirin... Halk, sağlıkçılardan, doktorlardan daha bilinçli’’ dedi.

Gelir düştükçe kronik ağrılarda sıklık

Cankat Tulunay, gelir seviyesi düştükçe kronik ağrıların görülme sıklığının da arttığını söyledi. Araştırmaya göre kronikleşen ağrılar bel ve baş ağrıları.

Tulunay, bel ağrısının bir ay içinde tedavi edilmemesi halinde kronik hale geldiğini, migren gibi baş ağrılarının da yanlış tedavi ve bilinçsiz ilaç kullanımı nedeniyle kronikleştiğini söyledi.

Prof. Dr. Cankat Tulunay, kronik ağrıların sosyal yaşamı da olumsuz etkilediğine değindi:

’’Ağrılar nedeniyle insanların yüzde 61’i yürüme zorluğu çekiyor veya yürüyemiyor, yüzde 59’u uyku bozukluğu çekiyor, yüzde 47’si cinsel ilişkide bulunamıyor veya cinsel bozukluk yaşıyor, yüzde 50’sinden fazlası ise taşıt kullanamıyor veya tehlikeli bir şekilde kullanıyor.

Avrupa’da 15 milyon kişi kronik ağrılar nedeniyle intiharı düşünüyor. Türkiye’de de kronik Ağrı çekenlerden yüzde 25’i bazen intiharı düşünüyor.

Kronik Ağrı çekenlerin yüzde 36’sı tedavi için tüm parasını harcamaya hazır. Kronik Ağrı çekenlerin yüzde 15’i depresyon tanısı almış. Yüzde 6’sı Ağrı nedeniyle iş değiştirmiş, yüzde 14’ü iş sorumluluklarını değiştirmiş, yüzde 21’i de işini kaybetmiş.’’

Ağrı çekenlerin yüzde 85’inin ilaç kullandığını, bunun dışında yüzde 14.3’ünün masaj, yüzde 9’unun egzersiz, yüzde 8.7’sinin merhem ve jel, yüzde 7’sinin fizik tedavi, yüzde 6.3’ünün ise vitamin almayı tercih ettiğini anlatan Tulunay, akupunkturun ise sanıldığından daha az kullanıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious