Hangi cemaat hangi meali okuyor?

Hangi cemaat hangi meali okuyor?.18149
  • Giriş : 04.07.2009 / 15:26:00

Her cemaat kendi Kur'an mealini basıyor ve onu tercih ediyor. İlahiyatçılar ise bu durumdan çok rahatsız...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemaat ve tarikatlar İslamı bölünmeye yol açacak duruma geldiler

İlahiyatçılara göre Türkiye'de her cemaat kendine has bir meal oluşturmaya başladı. Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Ebubekir Sifi, "Operasyonel meal yazıcılığı" başlıklı makalesinde, "Günümüzde özellikle meal üzerinde yeni bir din anlayışının inşaası söz konusu" diyor.

İlahiyat profösörü Süleyman Ateş, bunun tehlikeli sonucu "Cemaat ve tarikatlar İslam'da bölünmeye yol açacak duruma geldi diye özetliyor.

Hangi grup hangi meali okuyor

Fethullah Gülen grubu
Prof. Suat Yıldırım'ın "Kur'an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali" ile Ali Ünal'ın "Allah Kelamı Kur'an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali."

Süleymancılar
Kur'an-ı Arapça'sından okuyorlar. Meal olaraksa Hasan Basri Çantay ve Elmalı Hamdi Yazır'ınkiler gibi klasikleri tercih ediyorlar.

İsmailağa Tarikatı
Son yıllara kadar Hasan Tahsin Feyizli'nin "Feyzul Furkan"ını okurlardı. Ancak şimdi kendi tarikatlarında öne çıkan kişi¬lerin oluşturduğu bir komisyonun yazdığı "Ruhu-l Furkan" isimli meali okuyorlar. Hem tarikatın lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hem de veliahtı Cübbeli Ahmet, bu meali alıp okumaları gerektiğini tavsiye ediyor.

Erenköy cemaati ya da Altınolukçular
Prof. Hamdi Döndüren'in "Kur'an-ı Kerim'in Türkçe Meali."

Milli Görüşçüler
Necmettin Erbakan'la birlikte Saadet Partisi Başkanı Prof. Numan Kurtulmuş'un temsil ettiği bu hareket Kur'an öğrenmeyi, meal ve tefsir takip etmeyi teşvik ediyor. Mahmut Toptaş, Ali Bulaç ve ihsan Eliaçık'ın meallerini okuyorlar.

Nesil Grubu
Nurcu hareketin önemli kollarından. Said Nursi'nin Risale-i Nur'u onlar için başucu kitabı ve aynı zamanda Kur'an tefsiri. Yine de mealsiz değiller, ihsan Atasoy, Ümit Şimşek, Meh¬met Paksu ve Cemal Ussal tarafından kaleme alınan "Kur'an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali'ni dikkate alıyorlar.

Menzil Tarikatı
Adıyaman merkezli grubun müritleri daha çok şeyhlerinin ağzından çıkan sözü dikkate alıyor. Onlar da tıpkı Süleymancılar gibi klasikleri tercih ediyor.

İskenderpaşa tarikatı
Prof. Esat Coşan'ın vefatından sonra zayıflayan ve Hakyol olarak da bilinen grubun okuduğu meal, Feyizli'nin 'Feyzul Furkan'ı

AKABE grubu
Hilal TV kurulduktan sonra popülaritesi arttı. 2008'in ortalarına kadar kendi meal¬leri yoktu. Daha sonra liderleri islamoğlu'nun yazdığı, "Hayat Kitabı" müritlerin başucu meali oldu.

Bağımsızlar
Sayıları giderek artıyor. Her mese¬lenin tartışılmasından yanalar. Bağımsız ve eleş¬tirel gözle bakan entelektüellerin kaleme aldığı eserleri okuyorlar. Ali Bulaç, ihsan Eliaçık, Doç. Mustafa Öztürk ve Ahmet Tekin'inkiler gibi.

Akademisyenler
Herhangi bir cemaat ve tarikat üyesiyseler önce bunların dikkate aldığı mealleri okuyorlar. Değillerse genelde Türkiye Diyanet Vakfı meali ile Muhammed Esed'in "Kur'an Mesajı'nı" takip ediyorlar.

Sosyete
Kastımız, İslamı sonradan öğrenmeye yönelenler. Sayıları çok değil. Genelde Yaşar Nuri Öztürk, Süleyman Ateş ve Elmalı Hamdi Yazır'ı tercih ediyorlar.

NEWSWEEK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*