Hangi dernek darbe için hazırlanmış?

Hangi dernek darbe için hazırlanmış?.11182
  • Giriş : 18.05.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 18:31:23

Darbe planlarının mimarı olduğu ileri sürülen emekli Orgeneral Şener Eruygur'un sivil toplum örgütlerini darbe için nasıl kullandığını gizli tanık anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İfadelerinden Eruygur'un ekibi içinde yer aldığı anlaşılan gizli tanık "darbeye zemin hazırlama görevi ADD'ye verildi" diyor. İddianamelerde kardanadam ismiyle geçen emekli subay, ADD'nin Cumhurbaşkanı'nı yönlendirmek ve rektör seçimlerine müdahale etmek gibi görevlerinin olduğunu da söylüyor.

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Jandarma komutanı olduğu dönemde darbe girişimlerinde bulunduğu ve bunun için her türlü yöntemi denediği Ergenekon soruşturmasıyla ortaya çıkmıştı. Eruygur'un darbe yolunu açmak için sivil toplum örgütlerini de faal olarak kullandığı biliniyordu.

"DARBEYE ZEMİN HAZIRLAMA GÖREVİ ADD'NİN"

Emekli olduktan sonra ADD'nin başına geçen ve sözde Cumhuriyet Mitingleri yaptıran Eruygur'un görevde olduğu dönemde de bu derneğe darbe için önemli görevler verildiği ortaya çıktı. Ergenekon iddianamesine giren ihbarda gizli tanık Kardanadam111, "Darbeye zemin hazırlayacak ortam için Sivil Toplum Örgütlerini organize etme görevi ADD Genel Başkanı E.K'ya verilmişti" diyor.


IFrame

GİZLİ TANIK ATİLLA UĞUR'UN EKİBİNDEN

Gizli Tanık Kardanadam'ın kimliği ifadelerinin önemi açısından bir referans. İfadelerinden anlaşıldığı üzere Kardanadam111 Eruygur'un İstihbarat ekibindeki isimlerden biri. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'la çok yakın olduğunu anlaşılıyor. İhbarı da "Kürşat" kod adlı Hasan Atilla Uğur'la ilgili yapıyor.

"ADD GENEL BAŞKANI SADIK BİRİYDİ"

Gizli tanığın ifadelerine göre dönemin ADD Genel Başkanı E.K ile irtibatı Ergenekon sanığı Hasan Atilla Uğur yapıyordu. Ancak gerektiğinde E.K, Şener Eruygur ve Aytaç Yalman'la da görüştürülüyordu. Bazı görüşmelere katıldığını söyleyen gizli tanık ADD eski Genel Başkanı E.K'yı sadık biri olarak tanımlıyor.

"ORDU GÖREVE PANKARTINI AÇTIRDILAR"

Gizli tanık o dönemde yapılan bir çok eylem ve mitingin perde arkasını ayrıntılarıyla anlatıyor. Dikkat çeken eylemlerin başında da Ordu Göreve pankartının açıldığı rektörler yürüyüşü geliyor. Emekli subay olduğu anlaşılan gizli tanık, bu pankartın arkasında Hasan Atilla Uğur dolayısıyla da Eruygur olduğunu söylüyor.

"REKTÖR SEÇİMLERİNDE SEZER'E DOSYA VERİLİYORDU"

Tanığın ifadelerine göre, Eruygur'un darbe planları yaptığı dönemde ADD'ye verilen bir başka görev de Cumhurbaşkanı Sezer'i yönlendirmek ve rektör seçimlerine müdahale etmekti. Gizli tanık, ADD'nin desteklenecek ya da engellenecek rektör adaylarını tespit ederek ya doğrudan ya da Cumhurbaşkanlığı danışmanı Nehrozoğlu üzerinden Cumhurbaşkanı Sezer'e verildiğini anlatıyor.

Gizli Tanık Kardanadam111 Eruygur ve ekibinin darbe planları yaptıkları dönemde sivil toplum örgütleri ile ortamı hazırlamaya çalıştığını ortaya koyuyor. Bu ifadeler de sözde Cumhuriyet mitingleri ve bugün Ankara'da yapılan "Ergenekon Mitingini" daha anlaşılır hale getiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*